Błogosławiony Jan Paweł II PDF Drukuj Email

1 maja, w ustanowione przez Jana Pawła II święto Miłosierdzia Bożego, w Watykanie o godz. 10.37, Ojciec Święty Benedykt XVI wliczył w poczet Błogosławionych swojego Poprzednika. Spełniając życzenie naszego brata, kard. Agostino Vallini, naszego wikariusza dla diecezji rzymskiej, wielu innych naszych braci w biskupstwie oraz wiernych, za Radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, Papieżowi przysługiwał tytuł Błogosławionego i aby można było obchodzić Jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - powiedział Papież Benedykt XVI wygłaszając formułę beatyfikacyjną.

Uroczystą Mszę św., która rozpoczęła się na Placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:00, poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego. Podczas Liturgii, po akcie pokutnym ,do Ojca Świętego Benedykta XVI podszedł ks. kard. Vallini wraz z postulatorem procesu beatyfikacyjnego Papieża Polaka, ks. prałatem Sławomirem Oderem prosząc o rozpoczęcie beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.

Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym placu, aby celebrować pogrzeb Papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu. Już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II - powiedział Ojciec Święty Benedykt XVI w homilii wygłaszanej podczas Mszy św. na Placu św. Piotra.
Chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień, przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony - podkreślał Hierarcha.

Na frontonie Bazyliki odsłonięto portret Błogosławionego sporządzony na podstawie jednej z fotografii wykonanej przez polskiego fotografa Grzegorza Gałązki. Chór zaintonował pieśń: Otwórzcie drzwi Chrystusowi, nie lękajcie się, otwórzcie wasze serca Panu miłością Chrystusa.

Obok ołtarza umieszczono relikwiarz w kształcie gałązki oliwnej z krwią Błogosławionego przyniesiony przez s. Tobianę, która przez wiele lat służyła w apartamentach Jana Pawła II oraz cudownie uzdrowioną za Jego wstawiennictwem s. Marie Simon-Pierre z francuskiego zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego.

W procesji z darami, składającej się z przedstawicieli różnych narodów szło dwoje Polaków reprezentujących władze rodzinnego miasta Jana Pawła II– Wadowic.

Po zakończeniu Mszy św. Papież Benedykt XVI odmówił z wiernymi modlitwę maryjną "Regina Caeli", którą tradycyjnie poprzedził rozważaniami, a na jej zakończenie udzielił apostolskiego błogosławieństwa (ah).

 

Polecamy

POLECAMY

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER