Strona Główna Beatyfikacja Jana Pawła II Beatyfikacja Koncert pt."Wracam do was - Błogoslawiony Jan Paweł II" dedykowany Papieżowi Polakowi
Koncert pt."Wracam do was - Błogoslawiony Jan Paweł II" dedykowany Papieżowi Polakowi PDF Drukuj Email

"Wracam do was - Błogosławiony Jan Paweł II" to tytuł plenerowego koncertu dedykowanego Ojcu Świętemu, który odbył się w na krakowskim Rynku zaledwie kilka godzin po tym jak Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił Błogosławionym Sługę Bożego Jana Pawła II. Przed sceną ustawioną pod Wieżą Ratuszową zgromadziły się tłumy krakowian i gości przybyłych na uroczystości towarzyszące beatyfikacji Jana Pawła II, aby wspólnie z artystami podziękować za pontyfikat i dar wyniesienia na ołtarze naszego Wielkiego Rodaka.

Dzisiaj ten mój umiłowany Kraków witam jako pielgrzym (...) Witam nade wszystko Was, Krakowianie! Witam wszystkich i witam każdego, bo wracam do Was na tych kilka dni stanisławowskiego jubileuszu jako do mojej wielkiej rodziny. Tak bardzo mi jesteście bliscy.
/Przemówienie powitalne Jana Pawła II na krakowskich Błoniach,  dn. 6 czerwca 1979 r. /

W dniu beatyfikacji, w Jego umiłowanym Krakowie pragnęliśmy wyrazić swoją wdzięczność za dar nowego Błogosławionego, za świętość Jego życia i apostolskiej posługi, poprzez widowisko słowno - muzyczne z udziałem orkiestry symfonicznej, chórów, wokalistów i aktorów, które poprzedziła emisja archiwalnych filmów z pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Małopolski.

Podczas koncertu zaprezentowany został specjalnie skomponowany na ten dzień utwór "Santo Subito" do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego z muzyką i w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego oraz Beaty Rybotyckiej. Tego wieczoru, można było usłyszeć m in. Elżbietę Towarnicką, Kasię Kowalską, Kayah, Zakopower, Andrzeja Lamperta, zespół IRA, Ryszarda Rynkowskiego i Braci.

Całości dopełniały wzruszające materiały filmowe ukazujące szczególnie ważne momenty posługi Jana Pawła II, które przeplatały się z występami kolejnych artystów. Szczególnego charakteru nadały koncertowi fragmenty wypowiedzi bł. Jana Pawła II dotyczące spraw wiary, wolności, nadziei i rodziny, które przypomnieli Daniel Olbrychski i Lesław Żurek. Nie zabrakło również archiwalnych nagrań z pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny.

Plenerowe widowisko zakończyło odśpiewanie ulubionej pieśni Jana Pawła II - "Barki".

Organizatorem koncertu był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II wraz z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz (ah).

 

Zdjęcia: Piotr Sionko

 

Polecamy

POLECAMY

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER