Strona Główna Centrum Wolontariatu W trosce o osoby głuchonieme
W trosce o osoby głuchonieme PDF Drukuj Email

"Nauczmy się rozumieć nawzajem - warsztaty języka migowego" to druga część projektu pn. "AKADEMIA WOLONTARIATU” realizowanego przez Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zajęcia rozpoczęły się 28 września i potrwają do 23 listopada br.

Prowadząca cały cykl wykładów: Marta Majda, dyrektor Polskiego Związku Głuchych do tej pory przedstawiła uczestnikom zasady komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Grupa nauczyła się migać liczebniki i alfabet oraz znaki ideograficzne z zakresu zwrotów grzecznościowych, znaki związane z czasem, przestrzenią, szkołą, domem i rodziną. Ponadto grupa poznawała kulturę Głuchych, Niedosłyszących oraz terminologię związaną z głuchotą. Na kolejne zajęcia przewidziano naukę kolejnych znaków ideograficznych z zakresu podróży, emocji, zachowania a także spotkanie z osobą głuchą, wspólne ćwiczenia i oglądanie filmu pt. "Ja głuchy”.

W Polsce żyje obecnie około 100 tysięcy osób z uszkodzonym słuchem w stopniu znacznym i głębokim. Projekt ,,Akademia Wolontariatu” powstał z myślą o podniesieniu stanu wiedzy wolontariuszy z zakresu niepełnosprawności osób głuchoniemych i edukacji w zakresie psychologii głuchych. Ponadto ważnym czynnikiem warsztatów jest nauka podstaw języka migowego, pobudzenie świadomości na temat życia osób głuchoniemych, zachęcenie do dalszego rozwoju nauki języka migowego i poznania zakresu działań wolontaryjnych wśród głuchoniemych. I model szkoleń w ramach ,,Akademii Wolontariatu” obejmował działania z zakresu superwizji, gdzie młodzież poznawała min. sposoby mobilizacji do dalszego działania, umiejętności rozwiązywania problemów i nawiązywania współpracy.

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego

 

Polecamy:

"Superwizja w wolontariacie"- zakończenie szkoleń

 

Foto: Piotr Ładoś

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER