PILNIE potrzebni wolontariusze! Drukuj

Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom z Krakowa poszukuje wolontariuszy do opieki z dziećmi z autyzmem. Zapisy przez cały rok: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 12/424 14 52.

 

Z A P R O S Z E N I E     D O     W O L O N T A R I A T U:

* Jeśli pragniesz: włączyć się w pomoc dzieciom, zdobyć cenne doświadczenie i poszerzyć swoją wiedzę- dołącz do grona naszych wolontariuszy ,,3i'' - intensywnej, indywidualnej, interaktywnej metody pracy z dzieckiem z autyzmem.

* Obecnie 8 dzieci w wieku od 2,5 do 7 lat czeka na swoich wolontariuszy.

* Celem terapii metodą ,,3i" jest doprowadzenie dzieci z autyzmem, poprzez kontakt z wolontariuszami, do poziomu komunikacji, który umożliwi im udział w życiu społecznym oraz dalszy rozwój.

* Naszym wolontariuszom zapewniamy: opiekę psychologa, szkolenia wstępne, comiesięczną superwizję grupową, konsultacje psychologa i koordynatora metodą ,,3i", umowę wolontariacką oraz zaświadczenia.

* Ponadto, studentom kierunków psychologiczno-pedagogicznych zapewniamy możliwość równoczesnego odbywania praktyk w naszym przedszkolu.

* Wolontariuszem może być każdy, kto skończył 16 lat, lubi się bawić z dziećmi, jest sumienny, przyjazny i otwarty na nowe doświadczenia oraz jest gotów poświęcić 1,5 h raz w tygodniu na zabawę z jednym z naszych podopiecznych, mieszkających na terenie Krakowa i okolic (sesje odbywają się u dzieci lub w naszym przedszkolu).

 

C Z E K A M Y   N A    C I E B I E ! ! !


Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom

Aleja Kasztanowa 4a

30-227 Kraków (przystanek: ,,Park Decjusza", autobus nr 152 lub 292)

tel. 12/ 424 14 52; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej informacji na: www.maltanskiecentrum.eu

* * *

,,W Maltańskim Centrum Pomocy staramy się zapewnić szeroki wybór oddziaływań terapeutycznych, dostosowując się do indywidualnych potrzeb dziecka. Naczelnym celem jest budowanie i rozwijanie relacji dziecka z innymi oraz rozbudzanie w nim potrzeby komunikacji, gdzie kluczową rolę odgrywają obejmowanie (w znaczeniu holdingu psychicznego) oraz swobodna zabawa. Trzy lata temu natknęliśmy się na nowatorską terapię dziecka z autyzmem, której założenia wydawały się  nam bardzo trafne, a postępy dzieci autystycznych nią prowadzonych wręcz zaskakujące. Metoda ,,3i" została opracowana we Francji przez specjalistów ze Stowarzyszenia A.E.V.E. (Austime Espoir Vers l'Ecole), z którym współpracujemy od kwietnia 2010 roku. Już 10 dzieci korzysta z metody ,,3i" dzięki działaniom ponad 300 naszych wolontariuszy. Podstawowym celem terapii jest dążenie do wyłonienia się dziecka jako osoby oraz dostarczenie mu środków do komunikacji tak ze sobą samym, jak i z innymi ludźmi, a przez to do rozwoju jego autonomii. Decyduje o tym rozwój relacji dziecka z rodzicami oraz z innymi ludźmi, a także doświadczenie własnego ciała oraz swych granic psychicznych".

 

Zasady metody ,,3i":

- odbywa się w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu w domu u dziecka,

- jest intensywna: 40 godzin w tygodniu z udziałem ok. 30 wolontariuszy, każdy spędza z dzieckiem 1,5 h raz w tygodniu,

- jest indywidualna: bazuje na indywidualnej relacji dziecka z wolontariuszem,

- jest interaktywna: wolontariusz skupia całą uwagę na dziecku, dołącza do jego aktywności, naśladuje je z entuzjazmem, przekształca aktywność we wspólną zabawę.

,,3i" jest próbą wejścia ,,do świata" dziecka i spotkania się z nim w ,,jego przestrzeni".

 

Czynniki terapeutyczne: naśladowanie, dialog behawioralny, wspólna zabawa, holding psychiczny dziecka.

 

Zadania wolontariusza:

* 1 raz w tygodniu prowadzić sesję z dzieckiem zgodnie z zasadami ,,3i", w domu u dziecka lub w przedszkolu Centrum Maltańskiego według stałego grafiku,

* 1 raz w miesiącu uczestniczyć w szkoleniu i superwizji dla wolontariuszy.