Strona Główna Centrum "Kobieta21" - seminarium o nowym feminizmie Jana Pawła II
"Kobieta21" - seminarium o nowym feminizmie Jana Pawła II PDF Drukuj Email
piątek, 14 grudnia 2007 15:11

"Kobieta21" to seminarium o nowym feminizmie Jana Pawła II, które dzisiaj - 14 grudnia 2007 r. - po raz kolejny odbyło się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie we współpracy z Centrum organizuje comiesięczne seminaria (konieczny jest wcześniejszy kontakt z panią Małgorzatą Bilską - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. - aby w nich uczestniczyć). Prowadzącym jest dominikanin, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II oraz kierownik Katedry Teologicznej Antropologii PAT o. dr hab. Jarosław Kupczak OP.

"Kobieta21" jest przede wszystkim próbą odpowiedzi na pytanie czym jest feminizm? Czym różni się feminizm stary od nowego? Czy istnieje jego chrześcijańska odmiana? Spotkania te są regularnym wysiłkiem intelektualnym mającym na celu nie tylko zrozumienie feminizmu, ale odkryciu i uporządkowaniu nauczania Jana Pawła II i Kościoła Katolickiego na temat kobiety...

Tak więc rekonstrukcja, czy też konstrukcja nowego feminizmu Jana Pawła II jest celem tego seminarium... Dlatego też na dzisiejszym spotkaniu po dwóch spotkaniach na temat starego feminizmu, po raz pierwszy rozważano tekst papieski. A że przyjęto klucz chronologiczny, tekstem tym była encyklika Ojca Świętego z 1987 roku Redemptoris Mater - o Matce Bożej. Postać Matki Bożej wydaje się być kluczowa dla papieskiej refleksji o kobiecie - zwłaszcza w kontekście macierzyństwa...

Warto również wspomnieć o znakomitym gościu specjalnym, zaproszonym na dzisiejsze seminarium. Był nim prof. dr hab Marian Grabowski z UMK w Toruniu (Zakład Filozofii Chrześcijańskiej). Pan Profesor przybył na zaproszenie O. Kupczaka, aby wziąć wraz z uczestnikami seminarium udział w dyskusji na temat encykliki maryjnej. Następne spotkanie "Kobiety21" już w styczniu!

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER