Strona Główna Centrum Szlakiem Papieskim z Sanktuarium Św. Jana Pawła II
Szlakiem Papieskim z Sanktuarium Św. Jana Pawła II PDF Drukuj Email
piątek, 19 lipca 2013 09:54

Przy Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie Fundacja Szlaki Papieskie umieściła znak informujący i zachęcający turystów oraz pielgrzymów do pieszych wędrówek śladami Jana Pawła II. Tereny przedstawione na mapie orientacyjnej przecinają dwa Szlaki Papieskie (rowerowe, samochodowe) pn. „Złotej Róży” i „Nie lękajcie się!” oraz dwie trasy kolejowe: Kraków-Wadowice przez Skawinę (tędy kursuje Pociąg Papieski, poświęcony przez Benedykta XVI w maju 2006) oraz Kraków- Oświęcim przez Brzeźnicę (ks. Karol Wojtyła dojeżdżał do Brzeźnicy, skąd wzniesieniami wędrował do Kalwarii). SERDECZNIE   ZAPRASZAMY  DO   WĘDRÓWEK   PO  SZLAKACH!

 

Szlaki Papieskie. Płaskowyż Draboża.

Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!” – Kalwaria Zebrzydowska

W latach pięćdziesiątych  XX w. ks. Karol Wojtyła na pewno pielgrzymował przez Płaskowyż Draboża do Kalwarii Zebrzydowskiej – były to krótkie, niedzielne wyprawy, zapewne starymi trasami pielgrzymkowymi. Kontaktował się m.in. z rodziną  generała Hallera (do 1939 r. byli oni właścicielami  majątku w Polance Hallera i Jurczycach) i Eugeniuszem Jelonkiem - swoim gimnazjalnym profesorem historii zamieszkałym i pracującym po wojnie w Skawinie. Często też odwiedzał miejscowe parafie jako duszpasterz Metropolita Krakowski.

Szlak Papieski pn. „Złotej Róży”

Trasa: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!” – Skawina - Radziszów – Krzywaczka - Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej;

Drogą tą, 19. VIII. 2002 r., przejechał papamobilem Jan Paweł II, w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski. Nazwa tego Szlaku pochodzi od papieskiej Złotej Róży ofiarowanej Matce Bożej Kalwaryjskiej.  Szlak powstał w terenie dzięki współpracy i zaangażowaniu Urzędu  Miasta i Gminy Skawina, wymienionych parafii i Fundacji Szlaki Papieskie. Został otwarty i poświęcony 3. VI. 2009 r.  przez ks. kard. Stanisława Dziwisza, w Skawinie.

Miejsca Papieskie związane z posługą duszpasterską Kardynała Wojtyły na Szlaku „Złotej Róży”:

- Skawina  - kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza;  wizytacje i uroczystości kościelne: 14-17.VI.1960 r.; 10. XI.1966 r.; 9.XI.1968 r.; 2-8.VI.1969 r.; 19.I. 1977 r.; 19.IV.1978 r.  W czasie krótkiego spotkania z mieszkańcami w czasie przejazdu do Kalwarii w 2002 roku Ojciec Święty  poświęcił obraz Pana Jezusa Miłosiernego do głównego ołtarza nowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. W miejscu zatrzymania stoi pomnik odsłonięty  w dniu 16. X. 2007 roku.

- Radziszów – kościół pw. Św. Wawrzyńca;  uroczystości kościelne:  5.VI.1960 r.; 4. XI.1968 r.; 9.IV.1969 roku (prowadził pogrzeb siostry generała Hallera, Anny, pochowanej na miejscowym cmentarzu, w jego płn.-zach. części).  W czasie przejazdu do Kalwarii  Jan Paweł II zatrzymał się przy kościele, pobłogosławił parafian i kopię obrazu Matki Bożej Anielskiej, zwanej Hallerowską. Ołtarzyk, na którym umieszczony był obraz znajduje się obecnie w Jurczycach, obok Izby Pamięci Rodu Hallerów.

- Wola Radziszowska –  drewniany kościół z  XV w.  pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pamięta  biskupa Karola Wojtyłę z czasu wizytacji parafii w dniach 3-4.VI.1960 r. Kardynał Wojtyła odwiedził także młodzież oazową, odbywającą tu rekolekcje 10. VIII.1977 roku oraz 1.VII.1978 roku.

Szlak Papieski pn. „Nie lękajcie się!

Trasa biegnie tradycyjnym szlakiem pielgrzymkowym: Kraków-Salwator – Kopce Kościuszki i Piłsudskiego- Bielany, klasztor oo. Kamedułów – Piekary – Rączna, Ogródek i Okno Papieskie –  wzniesienie Powieszon -  Dąbrowa Szlachecka - Wołowice -  Czernichów – Brzeźnica – Marcyporęba - wzniesienie Draboż, kapliczka Miłosierdzia Bożego – Zebrzydowice – Kalwaria Zebrzydowska sanktuarium Pasyjno-Maryjne – Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!” wraz z Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach-„Solvayu”;

Nazwa  tego Szlaku pochodzi od wydarzenia jakie miało miejsce 24. V.1971 r.; kiedy to ks. kardynał Karol Wojtyła przybył do Rącznej, gdy  władze komunistyczne wstrzymały budowę kościoła. Stojąc na jego  fundamentach przemówił do zatroskanych parafian:Jestem z wami! Nie lękajcie się! Dodał otuchy i wsparł duchowo. Tymi słowami rozpoczął swój Pontyfikat w 1978 r. i one nieprzerwanie jednoczą ludzi wokół osoby bł. Jana Pawła II.

Szlak Papieski „Nie lękajcie się!” to dzieło czterech gmin (Brzeźnica, Liszki, Czernichów, Kalwaria Zebrzydowska) na terenie pięciu dekanatów, został oznakowany w roku 2010 z inicjatywy gminy Brzeźnica, która zaprosiła do wspólnego działania Fundację Szlaki Papieskie. Szlak poświęcił 16. V.2010 roku przy kapliczce na wzniesieniu Draboż (432 m n.p.m.) o. Damian Muskus kustosz sanktuarium kalwaryjskiego, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Przy kamieniach pamiątkowych stoją krzyże papieskie poświęcone 20. III. 2010 r. w Krakowie przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. Na odcinku Kalwaria-Czernichów Szlakiem Papieskim wędruje góralska pielgrzymka Giewont-Hel.

* * *

Fundacja Szlaki Papieskie działa w Krakowie od roku 2003 pod patronatem honorowym ks. kard. Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego. Opisuje i dokumentuje miejsca odwiedzane przez Kardynała Wojtyłę oraz opisuje i wytycza na podstawie dokumentów trasy turystyczne na terenie Polski, które przeszedł. Mottem działania jest prośba Ojca Świętego: „Pilnujcie mi tych szlaków”.

* * *

Podróżując, turysta odkrywa inne miejsca i krajobrazy, nowe kolory, odmienne formy i sposoby postrzegania i przeżywania natury. Przyzwyczajony do własnego domu i miasta, do tych samych co zawsze pejzaży i znajomych głosów, oswaja wzrok z innymi obrazami, uczy się nowych słów, podziwia różnorodność świata, którego nikt nie jest w stanie do końca ogarnąć. Ten wysiłek sprawi bez wątpienia, że będzie on wyżej cenił wszystko, co go otacza, i głębiej sobie uświadomi, że należy to chronić. Podróżnik, oglądając cuda stworzenia, odczuwa w swym sercu obecność Stwórcy i pełen głębokiej wdzięczności woła: «Jakże godne ukochania są wszystkie Jego dzieła, a są jak iskra do zobaczenia» (Syr 42, 22).

Orędzie Jana Pawła II na XXII Światowy Dzień Turystyki 2991 r.

 

Źródło:

www.szlakipapieskie.pl

Foto: Piotr Sionko

 

Polecamy:

Przewodnik (tom 1 ) TATRY. Szlaki Papieskie

Przewodnik (tom 2 ) PODHALE. Szlaki Papieskie

Przewodnik ( tom 3 ) ORAWA, SPISZ, PIENINY

Wzornik Oznakowania Szlaków Papieskich

Opisy Szlaków Papieskich w Polsce

Szlaki Papieskie= Pasmo Draboża- Kalwaria Zebrzydowska

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER