Strona Główna Centrum Poświęcenie pomnika Jana Pawła II przed katedrą na Wawelu
Poświęcenie pomnika Jana Pawła II przed katedrą na Wawelu PDF Drukuj Email
niedziela, 12 października 2008 18:38

Trzymetrowy pomnik papieża Jana Pawła II stanął na placu przed Katedrą na Wawelu w Krakowie. Pomnik ten jest dziełem artysty rzeźbiarza prof. Gustawa Zemły i współpracującego z nim Pawła Pietrusińskiego. Wykonany z brązu, przedstawia postać Ojca Świętego, ubranego w szaty pontyfikalne; w lewej ręce trzyma on pastorał z krzyżem, prawa ręka wysunięta trochę do przodu zaprasza do katedry - miejsca wyjątkowo ważnego w historii Kościoła i narodu polskiego.

W duchu wierności nauczaniu i dziedzictwu Jana Pawła II, pomnik postawiony tu, na Wawelu, będzie wzywał do narodowej jedności, której nam ciągle potrzeba, do solidarności, do wspólnej i odpowiedzialnej troski o dobro wspólne, któremu na imię Polska, któremu na imię rodzina, życie i godność człowieka - powiedział metropolita.(...)Ten pomnik będzie świadkiem wielkości naszej ojczyzny, która zrodziła wielkiego papieża Jana Pawła II - podkreślił Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Sługa Boży Jan Paweł II był szczególnie związany z Katedrą Wawelską, zwłaszcza w okresie swej biskupiej posługi, a jako papież był zawsze w tym miejscu obecny duchowo w czasie swojej codziennej modlitwy. Wymowny jest więc fakt postawienia pomnika Ojca Świętego przed katedrą, w której spoczywają ludzie będący "Królami - Duchami" prowadzącymi Naród przez stulecia, którzy, jak wspominał Jan Paweł II, posiadali ogromne znaczenie dla jego chrześcijańskiej i "patriotycznej formacji". Sercem pozostał tutaj na zawsze. A sam Wawel w jakimś sensie stanowi serce Krakowa i Polski - podkreślił metropolita krakowski. Ojciec Święty Jan Paweł II będzie przez ten pomnik w szczególny sposób obecny w katedrze, w przyszłości zapewne także przez złożone tu jego relikwie, a ta jego "obecność" będzie nas zachęcać do realizacji wartości, które życiem i nauczaniem głosił.

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER