Strona Główna Centrum Zapraszamy do udziału w sympozjum charytatywnym
Zapraszamy do udziału w sympozjum charytatywnym PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 marca 2017 09:41

W Liście Apostolskim „Salvifici doloris” św. Jan Paweł II odwołuje się do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, którym jest każdy „kto świadczy pomoc w cierpieniu, jakiejkolwiek byłoby ono natury…Daje siebie, swoje własne „ja”, otwierając to „ja” dla drugiego…”. Ojciec Święty wskazuje na gotowość do podejmowania różnorodnych, konkretnych inicjatyw i działań, wypływających z głębi serc, które przyniosą pomoc poranionemu człowiekowi.  To przez nie realizowane jest prawdziwie chrześcijańskie miłosierdzie.

Wciąż żywe i aktualne przesłanie Papieża Polaka oraz rok 2017 ogłoszony Rokiem Świętego Brata Alberta, który stanowi kontynuację minionego Roku Miłosierdzia skłoniły Pracowników Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie do podjęcia organizacji kolejnej konferencji, połączonej z akcją charytatywną na rzecz 20-letniego Krzysztofa Broszkiewicza z Rzezawy, sparaliżowanego w wyniku wypadku drogowego. Jego wiara w odzyskanie sprawności sprawia, że swoje plany na przyszłość odkłada w czasie. W październiku 2015 roku miał rozpocząć naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. Krzysztof wymaga długiej i bardzo kosztownej rehabilitacji. Dlatego też organizatorzy zbiórką pieniędzy do puszek w dniu sympozjum, nad którą Patronat objęło Centrum Jana Pawła II w Krakowie, chcą wspomóc Krzysztofa w powrocie do dawnej sprawności.

Przedsięwzięcie zatytułowane „Człowiek…nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z samego siebie… - Sympozjum charytatywne dla Krzysztofa Broszkiewicza”  będzie również hołdem dla Świętego Jana Pawła II. Zapraszamy 31 marca 2017 r. o godz. 14.30 do budynku Biblioteki UP JP II - Kraków, ul. Bobrzyńskiego 10.

Wartości, ku którym Ojciec Święty wszystkich prowadził, podejmowane działania na rzecz bliźniego, czyli „czynne miłosierdzie” zawierają się w świadectwach wiary prelegentów zaproszonych do udziału w sympozjum, którzy swoje życie opierają przede wszystkim na Bogu.

W gronie prelegentów znajdują się Jan Mela, założyciel Fundacji „Poza Horyzonty”, Piotr Żyłka, dziennikarz, publicysta i redaktor naczelny portalu DEON.pl, Ks. dr Tomasz Szarliński, prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego imienia Mikołaja Zebrzydowskiego, oraz Piotr Kowalczyk „TAU” – raper, który wystąpi również z koncertem podczas sympozjum.

Konferencję pragniemy skierować do młodego pokolenia, na wychowanie którego Ojciec Święty zwracał szczególną uwagę. We wspomnianym dokumencie „Salvifici doloris” podkreślał, iż  „rodzina, szkoła, inne instytucje wychowawcze, już nawet z samych motywów humanitarnych, muszą wytrwale pracować nad rozbudzaniem i pogłębianiem wrażliwości na bliźniego i jego cierpienie, której symbolem stała się postać ewangelicznego Samarytanina…”. Młodzież potrzebuje duchowych autorytetów, aby zachodziła w nich przemiana serc, polegająca na przekazywaniu Ewangelii poprzez przykład tego, jak sami będą żyć, która ma również polegać na świadczeniu miłosierdzia.  „Miłosierdzie jest sprawdzianem autentyczności naszej postawy, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie…”, o czym pisał Papież Franciszek w Orędziu na XXXI Światowy Dzień Młodzieży 2016 r.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii z planu filmu o lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej pt.: „Tutaj stanie miasto”. Aktorami w nim są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej i uczestnicy warsztatu terapii zajęciowej, prowadzonych przez Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach.

Informacje o Krzysztofie:

Krzysztof Broszkiewicz z Rzezawy jest 21-letnim młodym człowiekiem, który walczy o powrót do dawnej sprawności. W czerwcu 2015 roku w drodze na jeden z ostatnich egzaminów maturalnych uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego został sparaliżowany. Przeszedł do tej pory kilka operacji. W kwietniu br. zostanie poddany eksperymentalnemu zabiegowi polegającemu na wszczepieniu stymulatora, który ma pobudzić  chore miejsce „do działania”. Jednakże warunkiem przeprowadzenia operacji jest roczna rehabilitacja w Ośrodku AKSON we Wrocławiu, której miesięczny koszt wynosi około 15 tysięcy złotych.
Krzysztof w październiku 2015 roku miał rozpocząć studia w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. Jego marzeniem jest zostać zawodowym żołnierzem i jest pełen wiary, że zrealizuje swoje życiowe plany.
Zawsze był wrażliwy na los innych ludzi. Jako uczeń szkoły średniej był wolontariuszem Szlachetnej Paczki oraz brzeskiego hospicjum. Brał udział w licznych koncertach charytatywnych organizowanych przez szkołę. Pomimo swojej niepełnosprawności był także wolontariuszem Światowych Dni Młodzieży w swojej rodzinnej parafii.
Krzysztofowi można pomóc,  biorąc udział w zbiórce datków do puszek, która odbędzie się 31 marca 2017 r. podczas sympozjum organizowanego przez Bibliotekę UPJPII w Krakowie, przy ul. Bobrzyńskiego 10. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację Krzysztofa.


Zobacz: PROGRAM SYMPOZJUM

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II
ul. Kanonicza 18
31-002 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 429 64 71
+48 12 429 65 71
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER