Strona Główna Centrum "Dzięki św. Janowi Pawłowi II historia Fatimy nabrała dynamizmu"
"Dzięki św. Janowi Pawłowi II historia Fatimy nabrała dynamizmu" PDF Drukuj Email
środa, 10 maja 2017 19:24

Za pontyfikatu św. Jana Pawła II historia sanktuarium w Fatimie nabrała niezwykłego dynamizmu – uważa Miguel Monteiro, znany portugalski ekonomista i działacz katolicki. W rozmowie z KAI Monteiro przypomina, że Jan Paweł II pozostanie na zawsze ważny dla sanktuarium w Fatimie i portugalskiego Kościoła.

"Św. Jan Paweł II był papieżem, który jak żaden inny, uwiarygodnił to miejsce. Proszę zwrócić uwagę, że sytuacja związana z sanktuarium staje się bardzo dynamiczna właśnie za pontyfikatu Jana Pawła II. W zaledwie kilkanaście miesięcy po swoim wyborze papież pada pod kulami zamachowca w Rzymie, dokładnie w dniu, w którym obchodzone jest święto Matki Boskiej Fatimskiej".

Gość wywiadu przypomina, że także w Portugalii niektóre osoby chciałyby ogarnąć wiarę bardzo racjonalnie, ale jest to zadanie niewykonalne.

"Jest ona bowiem wypadkową wielu rozmaitych czynników, które w sposób rozumowy trudno pojąć. Często jest to zlepek różnych dziwnych zbiegów okoliczności i symboli, np. takich jak ten rzymski zamach na Jana Pawła II właśnie w dniu 13 maja. Myślę, że osoby wierzące powinny posługiwać się wskazówkami pozostawionymi nam przez Jezusa, który powiedział, że “po owocach ich poznacie”. Trudno wyjaśnić niewytłumaczalne wręcz ocalenie życia papieża po ataku dokonanym z bliska przez zawodowego mordercę, jakim był Mehmet Ali Agca. Osobiście widzę w tym wydarzeniu “rękę Boga”, a sama historia Fatimy zaczyna przyspieszać i przede wszystkim umiędzynarodawiać się właśnie po 13 maja 1981 r. Wprawdzie wcześniej przybywali do sanktuarium pielgrzymi, ale ich liczba w stosunku do aktualnej była niewspółmiernie niska. Dodatkowym namacalnym dowodem na prawdziwość objawień fatimskich może być szybko rosnąca na całym świecie liczba kościołów, kaplic i innych miejsc kultu pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej". (źródło: KAI)

Przypomnijmy, że św. Jan Paweł Wielki trzykrotnie pielgrzymował do Fatimy. Każda z tych pielgrzymek miała szczególne okoliczności.

Pierwszą pielgrzymkę do Fatimy Jan Paweł II odbył w dniach 12-13 maja 1982 r., w rok po zamachu na jego życie na Placu św. Piotra. Ojciec Święty przybył wówczas do Fatimy, by m.in. podziękować Maryi za ocalenie życia.

Kolejna pielgrzymka Jana Pawła II do Fatimy, w dniach 12-13 maja 1991 r., odbyła się w szczególnym momencie historii Europy. Nie istniał już mur berliński, obalone zostały reżimy komunistyczne w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas tej pielgrzymki Jan Paweł II zawierzył świat, zwłaszcza Europę, Maryi. Z Fatimy Jan Paweł II wystosował też specjalny list do biskupów Europy, w nowej sytuacji Kościoła w Europie i kontynentu europejskiego.

Istotne znaczenie dla Jana Pawła II miała jednak pielgrzymka do Fatimy w dniach 12-13 maja 2000 r. Był to czas Wielkiego Jubileuszu. Jan Paweł II dokonał wtedy beatyfikacji pastuszków fatimskich Hiacynty i Franciszka.

 

Przeczytaj także: Bł. Hiacynta i Franciszek Marto, dzieci z Fatimy

Bł. Hiacynta i Franciszek Marto, dzieci z Fatimy
 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER