Strona Główna Centrum 30 grudnia 1978 r. Jan Paweł Wielki mianował swojego następcę w Krakowie
30 grudnia 1978 r. Jan Paweł Wielki mianował swojego następcę w Krakowie PDF Drukuj Email
sobota, 30 grudnia 2017 10:55

Jedną z pierwszych decyzji personalnych papieża Jana Pawła II po objęciu Stolicy Piotrowej było powołanie swojego następcy w Krakowie. 30 grudnia 1978 r. papież mianował Arcybiskupem Krakowskim ks. dr. Franciszka Macharskiego - rektora i wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Abp Franciszek Macharski kontynuował dzieło swojego poprzednika kard. Karola Wojtyły i podobnie jak Jan Paweł II zawsze starał się być blisko człowieka - zwłaszcza chorego, cierpiącego, potrzebującego duchowej i materialnej pomocy. Jego biskupim zawołaniem stały się słowa: "Jezu ufam Tobie". Sakrę biskupią ks. Franciszek Macharski przyjął z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra 6 stycznia 1979 roku. Współkonsekratorami byli biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej: bp Julian Groblicki i bp Stanisław Smoleński.

Po zakończeniu ceremonii w bazylice Jan Paweł II wręczył nowemu metropolicie krakowskiemu krzyż pektoralny kardynała Adama Sapiehy, który otrzymał go od papieża Piusa X a Arcybiskup Krakowski Karol Wojtyła nosił przez czternaście lat swojej posługi w Krakowie. "To należy do arcybiskupa krakowskiego" - powiedział Jan Paweł II.

Uroczysty ingres do katedry wawelskiej abp Franciszka Macharskiego odbył się 28 stycznia 1979 roku. 29 czerwca tego samego roku Jan Paweł II mianował go kardynałem i przydzielił kościół tytularny S. Giovanni a Porta Latina.

W 2002, w związku z ukończeniem 75 lat, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oddał się do dyspozycji papieża, jednakże Jan Paweł II zlecił mu dalsze sprawowanie urzędu Arcybiskupa Krakowskiego. 3 czerwca 2005 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację. Do 27 czerwca 2005 pełnił funkcję administratora Archidiecezji. Po ustąpieniu z urzędu zamieszkał w klasztorze sióstr albertynek w Krakowie.

12 czerwca 2016 r. kard. Macharski stracił przytomność, w wyniku czego upadł ze schodów i został przewieziony do Kliniki Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 28 lipca 2016 r. w szpitalu odwiedził go papież Franciszek, który modlił się przy jego łóżku.

Kardynał Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 r.


Przeczytaj także: ś.p. Kardynał Franciszek Macharski - czciciel Bożego Miłosierdzia

 

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER