Strona Główna Centrum Podsumowanie prac budowlanych w 2017 roku
Podsumowanie prac budowlanych w 2017 roku PDF Drukuj Email
piątek, 19 stycznia 2018 10:06

Miniony rok, z punktu widzenia rozwoju budowy papieskiego Centrum na Białych Morzach był czasem kontynuacji rozpoczętych wcześniej prac, ale także nowych zamierzeń, które były podejmowane w trakcie jego trwania.

Największa mobilizacja działań objęła budynek Muzeum, gdzie zrealizowano dużą część prac wykończeniowych. Na początku roku w obiekcie zostało uruchomione ogrzewanie podłogowe, przeprowadzono rozruch instalacji oraz wygrzewano wykonane wcześniej wylewki, które w ciągu roku zostały ukończone w całym budynku.

 

Równocześnie, etapami realizowane były marmurowe posadzki w całym budynku: w części mieszkalnej i domu pielgrzyma,  na klatkach schodowych, w korytarzach, holu wejściowym oraz w sali konferencyjno-bankietowej. Pod koniec roku rozpoczął się również montaż posadzki granitowej na poziomie -1.

W holu wejściowym zakończyły się rozpoczęte rok wcześniej prace przy wyłożeniu ścian wewnętrznych cegłą klinkierową. Zwieńczeniem działań było umieszczenie kamiennej płyty z herbem Jana Pawła II na frontowej ścianie elewacji. Niedługo potem wyłożono cegłą sąsiadującą z holem klatkę schodową wokół szybu windowego.     

Na bieżąco prowadzone były prace przy instalacjach elektrycznych oraz instalacji wentylacji i klimatyzacji. W budynku zostały zainstalowane centrale wentylacyjne oraz rozpoczęły się prace przy montażu urządzeń i instalacji wentylacji.

Do końca roku udało się zakończyć wszystkie prace związane z wykończeniem części mieszkalnej budynku, która pełnić będzie funkcję plebani oraz 10 mieszkań zaplanowanych dla prowadzenia działalności domu pielgrzyma. W obu przypadkach wykonano posadzki, podłogi, sufity, malowanie pomieszczeń, wykończenie łazienek, a także umeblowano część przeznaczoną pod dom pielgrzyma.   

W 2017 roku zakończono większość prac w sali konferencyjno-bankietowej na parterze, której powierzchnia wynosi prawie 1400 m2. Na całym obszarze zrealizowano kamienną posadzkę, w większej części sali wykonano sufit z płyt akustycznych oraz płyt gipsowo-kartonowych wraz z oświetleniem. Zostało również przygotowane nagłośnienie sali łącznie z systemem sterowania i elektroniką. W 2018 roku do ukończenia pozostała brakująca część sufitów oraz malowanie ścian.

W całym budynku zostały wymalowane klatki schodowe oraz rozpoczęło się malowanie pozostałych części obiektu.

W ciągu roku instalowano także ostatnie brakujące elementy stolarki drzwiowej i okiennej. Na zewnątrz wykonano bramę wjazdową do dziedzińca wewnętrznego oraz bramy do garaży, a także wykonano pokrycie kamienne schodów prowadzących z dolnego dziedzińca do górnego patio. Na ścianach przylegających do schodów została ukończona elewacja z cegły klinkierowej.  

W bezpośrednim otoczeniu obiektu została ukończona droga dojazdowa oraz parking od strony parku, obsługujący docelowo dom pielgrzyma. W tym miejscu wyrównano także teren i wykonano alejki łączące to miejsce z pozostałą częścią parku.

Ważną realizacja w 2017 roku była rozpoczęta w minionym roku budowa ogólnodostępnych toalet przeznaczonych dla pielgrzymów nawiedzających Centrum. W ciągu roku ukończono elewację z cegły, a także zainstalowano stolarkę okienną i drzwiową. Wewnątrz prowadzone były prace wykończeniowe: wykonano tynki, wylewki, instalację ogrzewania oraz instalację sanitarną. Pod koniec roku rozpoczął się montaż płytek łazienkowych. Częściowo zagospodarowano teren przylegający do budynku, wykonując m.in. kamienne uliczki i chodniki.

Biorąc pod uwagę prace obejmujące bezpośrednie otoczenie wszystkich budynków, w 2017 roku został zrealizowany profesjonalny system nawadniania zieleni wraz z odnowieniem i zasianiem nowych trawników na terenie Centrum.   

W parku, za budynkiem Muzeum, w miejscu przygotowanych wcześniej alejek, zostały zainstalowane stacje drogi krzyżowej pochodzące ze Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Z praktycznego wyposażenia całego kompleksu, przed kościołem zainstalowano miejsca postojowe dla rowerów.

W minionym roku wiele zmieniło się również wewnątrz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

W pierwszej połowie roku zakończył się ostatni etap prac mozaikowych autorstwa o. Rupnika w kaplicach za prezbiterium oraz wykonano aranżację kaplic nawiązujących do najważniejszych miejsc w Ziemi Świętej: Betlejem, Nazaretu i Jerozolimy, zawierających elementy pochodzące z tych miejsc, ofiarowane do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Pomysłodawcami i fundatorami kaplicy są oo. Franciszkanie z Komisariatu Ziemi Świętej w Jerozolimie.

W czerwcu, z okazji kanonizacji bł. o. Stanisława Papczyńskiego została zamontowana i poświęcona płaskorzeźba przedstawiająca Świętego. Można ją oglądać w jednym z korytarzy tuż obok bocznego wejścia do kościoła górnego.

W sierpniu została zamontowana i poświęcona pierwsza mozaika w Kościele Relikwii przedstawiająca Matkę Bożą z Lewoczy na Słowacji oraz postać Jana Pawła II. Jest to pierwsza z 7 mozaik, które docelowo mają zastąpić istniejące obrazy. Obecnie do ufundowania kilku mozaik zdeklarowali się indywidualni darczyńcy, mamy nadzieję, że uda się znaleźć fundatorów na pozostałe mozaiki i tym samym zwieńczyć to wyjątkowe dzieło. Mozaiki wykonywane są przez jedną z najbardziej znanych pracowni artystycznych we Włoszech Progetto Arte Poli z Werony.

W listopadzie została poświęcona Kaplica Zesłańców i Męczenników Wschodu w kościele dolnym, której patronują św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński i bł. ks. Władysław Bukowiński. Kaplica powstała dzięki staraniom Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz Stowarzyszenia im. ks. Władysława Bukowińskiego "Ocalenie".

W ciągu roku zapełniane były kolejne ściany kościele dolnym, na których znalazły się kamienne tabliczki-cegiełki z nazwiskami darczyńców. W kościele górnym rozpoczęły się prace w kruchcie wejściowej poświęconej św. Ojcu Pio. W górnej świątyni umeblowano również tzw. trzecią zakrystię.  

Podsumowując miniony rok i myśląc o kolejnym, mamy nadzieję, że przy udziale św. Jana Pawła II, w nowym, 2018 roku uda się częściowo uruchomić dla odwiedzających budynek papieskiego Muzeum, gdzie są przygotowywane wystawy poświęcone Ojcu Świętemu, a także bardzo ważny dla pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium i Centrum – dom pielgrzyma, który będzie mógł przyjąć nawet do 60 osób. Jednocześnie, aby zapewnić właściwą obsługę pielgrzymów i sprostać podstawowym potrzebom przybywający tutaj osób chcielibyśmy uruchomić nowy budynek toalet. Z pewnością, w ciągu nowego roku zmieniać się będzie otoczenie Centrum oraz poprawi się infrastruktura wokół obiektów. Ufamy, że wszystko to będzie możliwe przy pomocy naszego patrona - św. Jana Pawła II.

Dołącz do grona wspierających budowę Centrum Jana Pawła II
 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER