Strona Główna Centrum Światowy Dzień Chorego - inicjatywa św. Jana Pawła Wielkiego ma już 26 lat
Światowy Dzień Chorego - inicjatywa św. Jana Pawła Wielkiego ma już 26 lat PDF Drukuj Email
piątek, 09 lutego 2018 08:55

13 maja 1992 roku - w dniu rocznicy zamachu na swoje życie - papież św. Jan Paweł Wielki ustanowił Światowy Dzień Chorego. Coroczne jego obchody odbywają się 11 lutego -  w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. W najbliższą niedzielę obchody odbędą się już po raz dwudziesty szósty.

W liście ustanawiającym ten dzień Ojciec Święty Jan Paweł Wielki napisał: „Podjąłem decyzję ustanowienia Światowego Dnia Chorych, który będzie obchodzony 11 lutego każdego roku w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Podobnie jak 11 lutego 1984 r. ogłosiłem list apostolski o chrześcijańskim znaczeniu cierpienia ludzkiego, a w rok później ustanowiłem Papieska Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, tak też uważam za wymowne wybranie tej daty dla obchodzenia Światowego Dnia Chorego”.


Ustanawiając Światowy Dzień Chorego, św. Jan Paweł II pragnął, aby ten dzień był dla wszystkich wierzących „owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła” oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, by „rozpoznali w chorym bracie Święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości” (List o ustanowieniu Światowego Dnia Chorego, 13 maja 1992 r.,3).

Jan Paweł Wielki podkreślił również, iż Światowy Dzień Chorego „ma na celu uwrażliwienie katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomaganie chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu”.

W orędziu na I Światowy Dzień Chorego, który miał miejsce w Lourdes w 1993 roku Jan Paweł II napisał: „Sanktuarium u stóp Pirenejów wydaje się być świątynią ludzkiego cierpienia. Sanktuarium maryjne w Lourdes, jedno z najbliższych chrześcijanom, jest miejscem i jednocześnie symbolem nadziei i łaski pod znakiem akceptacji i ofiarowania zbawczego cierpienia. Razem z Najświętszą Dziewicą Maryją — jak on na Kalwarii, gdzie wzniósł się krzyż Jej Syna — stajemy przy krzyżach uczynionych z bólu i samotności wielu braci i sióstr, których pragniemy umocnić, których cierpienia pragniemy dzielić, aby w duchowej łączności z całym Kościołem przedstawić je Panu życia”.


Zapraszamy na wspólną modlitwę do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w intencji chorych i cierpiących.  W tym roku oczekujemy na Was w III piątek miesiąca - tj. 16 lutego o godz. 17.00. Po Mszy św. zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych.

 

Przeczytaj także: Orędzie Papieża Franciszka na 26. Światowy Dzień Chorego 2018
Święty Janie Pawle II
wytrwały w cierpieniu
módl się za nami!

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER