Strona Główna Centrum Rocznica drugiego zamachu na życie Jana Pawła Wielkiego
Rocznica drugiego zamachu na życie Jana Pawła Wielkiego PDF Drukuj Email
sobota, 12 maja 2018 10:31

W dniach 12-15 maja 1982, w pierwszą rocznicę zamachu dokonanego przez Mehmeta Ali Ağcę papież Jan Paweł II nawiedził Sanktuarium w Fatimie, by podziękować Maryi za ocalenie Jego życia. Wieczorem 12 maja 1982 r. Juan María Fernández Krohn podjął nieudaną próbę zasztyletowania papieża.

Dopiero w roku 2008 ówczesny sekretarz Jana Pawła II, abp Stanisław Dziwisz, ujawnił, że papież został wtedy niegroźnie zraniony, choć rana krwawiła obficie.

Kim był niedoszły zamachowiec? To Hiszpan Juan Fernandez Krohn, ksiądz ze schizmatyckiego Bractwa Piusa X wyświęcony przez arcybiskupa Lefebvre'a. Gdy Bractwo wydało mu się za mało radykalne, przyłączył się do sedewakantystów, którzy uważają, że Pius XII był ostatnim prawomocnie wybranym papieżem.

Krohn nie przyjechał do Fatimy, by modlić się z Janem Pawłem II. Schizmatyk nie akceptował Kościoła posoborowego, ekumenizmu i odnowy. Ubrany w czarną sutannę przepychał się przez tłum i rzucił się na papieża z nożem wielkości bagnetu. Krzyczał: precz z papieżem, próbując ranić go w serce. Na szczęście ochroniarz papieski i pracownik portugalskiej służby obezwładnili szaleńca. Pomimo bólu papież odwrócił się w stronę Krohna i błogosławił go.

Większość ludzi obecnych na uroczystości nawet nie miało pojęcia o kolejnej próbie zabicia papieża. Jan Paweł II odprawił nabożeństwo i błogosławił wiernych. Nikt nie przypuszczał, ile wysiłku fizycznego kosztowała go ta posługa.

"Dziś mogę to powiedzieć, do tej pory utrzymywaliśmy to raczej w dyskrecji. On poranił Ojca Świętego. Niemniej w ten sposób, że Ojciec Święty mógł zakończyć całe nabożeństwo. Dopiero gdy wrócił do pokoju, widzieliśmy, że sutanna jest zakrwawiona - mówił abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II.
 
Święty Janie Pawle II,
wytrwały w cierpieniu
módl się za nami!

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER