Strona Główna Centrum W Krakowie zostaną wydane wszystkie dzieła teologiczne i filozoficzne Karola Wojtyły
W Krakowie zostaną wydane wszystkie dzieła teologiczne i filozoficzne Karola Wojtyły PDF Drukuj Email
piątek, 18 maja 2018 14:53

W Domu Arcybiskupów Krakowskich podpisano dziś list intencyjny w sprawie krytycznego opracowania wszystkich dzieł teologicznych i filozoficznych ks. Karola Wojtyły z lat 1945-1978. Opracowania dokona specjalnie powołany zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Dzieła wydane zostaną do 2023 roku. Część z nich nie była wcześniej nigdy publikowana. Abp Marek Jędraszewski w trakcie spotkania powiedział, że dzisiejsze wydarzenie jest szczególne dlatego, że odbywa się w 98. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. -To wydarzenie prawdziwie epokowe i jestem głęboko przekonany, że dzieło to będzie wnikliwie analizowane przez wszystkich ludzi, dla których myśli Karola Wojtyły pozostaje czymś bardzo ważnym i pozwoli poznać całą drogę intelektualną i duchową Karola Wojtyły oraz zrozumieć co go inspirowało i co było fundamentem jego myślenia, widzenia świata i jego działalności duszpasterskiej wtedy, kiedy był już papieżem – mówił arcybiskup.

Zdaniem metropolity krakowskiego, krytyczne wydanie tekstów Wojtyły będzie stanowiło fundament i bazę dla szerokiego kręgu badaczy, nie tylko w Polsce. – Czujemy się zobowiązani do tego, aby wielką spuściznę filozoficzną i teologiczną Karola Wojtyły ukazać światu. Czas już najwyższy, żebyśmy się tego, zwłaszcza tutaj w Krakowie podjęli. Chcemy pokazać jak nie tylko kształtowała się od strony historycznej i warsztatowej myśl Karola Wojtyły, ale pokazać także jej wielką aktualność – podkreślił abp Jędraszewski. – To nie są rzeczy, które daje się tylko do archiwum, to są tak głębokie przemyślenia, których świeżość, ciągłość i aktualność wciąż widzimy i obyśmy się dawali tej świeżości wciąż zaskakiwać – dodał.

Publikacja obejmować będzie spuściznę ks. Karola Wojtyły z lat 1945-1978. Będzie ona częścią szerszego zbioru, w skład którego wchodzą krytyczne opracowania literackie, realizowane od 2015 roku. Dzieła wydane zostaną w siedemnastu tomach, dziesięć z nich poświęconych zostanie tekstom teologicznym, sześć filozoficznym, a jeden stanowić będzie indeks wszystkich dzieł Karola Wojtyły. Wśród nich około 20 proc. stanowić będą teksty, które nigdy wcześniej nie były publikowane, są to przede wszystkim kazania i artykuły. – Najważniejsze prace zostały wydane, ale niedoskonale. Chcemy więc, aby ta krytyczna edycja oparta była o oryginał, który znajduje się w archiwum kurii metropolitalnej w Krakowie. Nie wszyscy wydawcy o tym pamiętali. W archiwum przechowywana jest biblioteka, z której korzystał Wojtyła, mamy zatem narzędzie, dzięki któremu odkryjemy te dzieła na nowo – mówił ks. prof. Jacek Urban, przewodniczący zespołu naukowego do krytycznego opracowania spuścizny filozoficznej i teologicznej Karola Wojtyły.

– Krytyczne wydanie dzieł jest kluczowe do poznania pontyfikatu Jana Pawła II, dlatego zdajemy sobie sprawę ze szczególnej powinności, z obowiązku. Jesteśmy przekonani, że krytyczne opracowanie dzieł Karola Wojtyły w języku polskim, będzie podstawą do edycji obcojęzycznej i pozwoli na to, aby stało się ono na całym świecie podstawowym źródłem dla zrozumienia idei i kierunków, które Karol Wojtyła podjął jako Jan Paweł II, jako nauczyciel i pasterz Kościoła rzymskokatolickiego, a także jako nauczyciel i pasterz świata przełomu tysiącleci – podkreślił ks. prof. Jacek Urban.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że ks. Karol Wojtyła był wybitnym teologiem i filozofem dlatego należy podjąć się opracowania wszystkich jego dzieł, które będą analizowane przez kolejne pokolenia. – Sądzę, że wydanie tych dzieł, w które włącza się miasto bardzo zdecydowanie, będzie czymś wyjątkowym, co pokaże światu, dorobek intelektualny Karola Wojtyły – podkreślił.źródło: KAI

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER