Strona Główna Centrum "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!"
"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" PDF Drukuj Email
sobota, 19 maja 2018 08:03

"Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" Te słynne słowa, które w 1979 r. zostały wypowiedziane podczas Mszy św. na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie, stały się m in. wezwaniem do walki z komunizmem.

Pontyfikat Jana Pawła Wielkiego zmienił oblicze świata, zmienił również oblicze polskiej ziemi. Papież dał swym rodakom nadzieję, odwagę i wiarę, bez których nie sposób byłoby przeciwstawić się systemowi komunistycznemu. Jako duchowy ojciec „Solidarności”, w wielkiej mierze przyczynił się do upadku PRLu.

Obecny Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piero Parolin będąc  w Polsce powrócił do tamtych słów Jana Pawła II mówiąc: “Słowo Boże głoszone przez papieża i jego modlitwa poskutkowały. Duch Święty (…) dał ludziom potężny impuls, by zaczęli się organizować i stanowczo upominać o swoje prawa. W konsekwencji w roku 1980 powstała Solidarność, której działalność walnie przyczyniła się do odzyskania przez Polaków wolności”.

Przypomnijmy, że wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jakościowo zmienił sytuację Kościoła, funkcjonującego w Polsce w warunkach totalitarnego państwa komunistycznego. Papież Polak obudził w sercach swoich rodaków pragnienie sprawiedliwości, a także stał się na drodze do niej przewodnikiem całego narodu. Od pierwszych chwil pontyfikatu człowieka «z dalekiego kraju» rozlegało się z Watykanu wołanie o sprawiedliwość dziejową dla podzielonej przeciwstawnymi systemami Europy. Było to wołanie o oddanie każdemu człowiekowi tego, co mu się słusznie należy, a z czego został ograbiony przez totalitaryzm.


Święty Janie Pawle II
Uczący wszystkich solidarności
módl się za nami!

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II
ul. Kanonicza 18
31-002 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 429 64 71
+48 12 429 65 71
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER