Strona Główna Centrum "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!"
"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" PDF Drukuj Email
sobota, 19 maja 2018 08:03

"Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" Te słynne słowa, które w 1979 r. zostały wypowiedziane podczas Mszy św. na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie, stały się m in. wezwaniem do walki z komunizmem.

Pontyfikat Jana Pawła Wielkiego zmienił oblicze świata, zmienił również oblicze polskiej ziemi. Papież dał swym rodakom nadzieję, odwagę i wiarę, bez których nie sposób byłoby przeciwstawić się systemowi komunistycznemu. Jako duchowy ojciec „Solidarności”, w wielkiej mierze przyczynił się do upadku PRLu.

Obecny Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piero Parolin będąc  w Polsce powrócił do tamtych słów Jana Pawła II mówiąc: “Słowo Boże głoszone przez papieża i jego modlitwa poskutkowały. Duch Święty (…) dał ludziom potężny impuls, by zaczęli się organizować i stanowczo upominać o swoje prawa. W konsekwencji w roku 1980 powstała Solidarność, której działalność walnie przyczyniła się do odzyskania przez Polaków wolności”.

Przypomnijmy, że wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jakościowo zmienił sytuację Kościoła, funkcjonującego w Polsce w warunkach totalitarnego państwa komunistycznego. Papież Polak obudził w sercach swoich rodaków pragnienie sprawiedliwości, a także stał się na drodze do niej przewodnikiem całego narodu. Od pierwszych chwil pontyfikatu człowieka «z dalekiego kraju» rozlegało się z Watykanu wołanie o sprawiedliwość dziejową dla podzielonej przeciwstawnymi systemami Europy. Było to wołanie o oddanie każdemu człowiekowi tego, co mu się słusznie należy, a z czego został ograbiony przez totalitaryzm.


Święty Janie Pawle II
Uczący wszystkich solidarności
módl się za nami!

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER