Strona Główna Centrum św. Jan Paweł Wielki: "Edyta Stein odkryła, że prawda ma na imię Jezus Chrystus".
św. Jan Paweł Wielki: "Edyta Stein odkryła, że prawda ma na imię Jezus Chrystus". PDF Drukuj Email
czwartek, 09 sierpnia 2018 07:40

Dzisiaj Kościół wspomina świętą Edytę Stein, w zakonie znaną jako Teresa Benedykta od Krzyża, karmelitankę, nawróconą Żydówkę, męczennicę Oświęcimia, jedną z patronek Europy. W homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej papież Jan Paweł Wielki tak o niej mówił: "Miłość Chrystusa była ogniem, który rozpalił życie s. Teresy Benedykty od Krzyża. Ten ogień ogarnął ją znacznie wcześniej, niż to sobie uświadomiła".

Jako pierwszy cel Edyta Stein wyznaczyła sobie wolność. Przez długi czas była osobą poszukującą. Jej umysł niestrudzenie dociekał prawdy, a jej serce otwierało się na nadzieję. Z zapałem przemierzała niełatwą drogę filozofii i dlatego została ostatecznie wynagrodzona: zdobyła prawdę. Trafniej można powiedzieć, że została zdobyta przez prawdę. Odkryła bowiem, że prawda ma na imię Jezus Chrystus.

(...) Doświadczenie tej kobiety, która musiała stawić czoło wyzwaniom naszego burzliwego stulecia, staje się dla nas wzorem. Współczesny świat zwodzi nas kuszącą wizją otwartej bramy, która ma oznaczać, że wszystko jest dozwolone. Zarazem nie chce dostrzec ciasnej bramy rozeznania i wyrzeczenia. Dlatego zwracam się w szczególny sposób do was, drodzy młodzi chrześcijanie, zwłaszcza do licznych ministrantów, którzy w tych dniach przybyli z pielgrzymką do Rzymu: Bądźcie czujni! Wasze życie nie jest niekończącym się dniem otwartych drzwi! Wsłuchujcie się w głos swego serca! Nie zatrzymujcie się na powierzchni, ale docierajcie do głębi rzeczywistości! A kiedy nadejdzie pora, miejcie odwagę dokonać wyboru! Bóg czeka na was, byście złożyli swoją wolność w Jego dobrych dłoniach. (Fragm. homilii Ojca Świętego wygłoszonej podczas Mszy św. kanonizacyjnej 11 października 1998 r. )

Podczas XX Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Kolonii, w Niemczech, św. Edyta Stein była jedną z patronek międzynarodowego spotkania młodych. W orędziu na XX ŚDM Ojciec Święty Jan Pawel Wielki napominał (...) nauczycie się poznawać lepiej niektórych z nich, jak św. Bonifacego, apostoła Niemiec, oraz świętych z Kolonii, a w szczególności św. Urszulę, św. Alberta Wielkiego, św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein) i bł. Adolfa Kolpinga. Wśród nich chciałbym szczególnie przywołać św. Alberta i św. Teresę Benedyktę od Krzyża, którzy z taką samą wewnętrzną postawą jak Mędrcy, żarliwie poszukiwali prawdy. Oni nie wahali się oddać swych zdolności intelektualnych na służbę wiary, świadcząc w ten sposób, że wiara i rozum są ze sobą związane i nawzajem się przywołują.

Zgodnie z tym, co mówiła Święta: "Bóg czyni wszystko we właściwym czasie".

Św. Edyta Stein - Teresa Benedykta od Krzyża czczona jest jako orędowniczka odważnych w prawdzie, wspomożycielka niosących krzyż, nauczycielka mądrej miłości i obrończyni pokornych i prześladowanych.

Niech będzie dla nas przykładem w naszej służbie wolności i w naszym poszukiwaniu prawdy. Niech jej świadectwo sprawi, że coraz mocniejszy będzie się stawał most wzajemnego zrozumienia między żydami i chrześcijanami.

 

 

 

POLECAMY

Życie pisane fotografią

Jan Paweł II o Edycie Stein

Jan Paweł II - List Apostolski "Motu Proprio"

Święta Edyta Stein - rozum zdobyty przez Krzyż

Św. Edyta Stein - mistyczka pojednania

Przyjaźń z Edytą Stein

Kanonizacja s. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein)

Wizja Boga - Trójcy w pismach Edyty Stein

Wizja człowieka w pismach Edyty Stein

Kobieta według Edyty Stein

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER