Strona Główna Centrum 40. rocznica śmierci papieża bł. Pawła VI
40. rocznica śmierci papieża bł. Pawła VI PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 sierpnia 2018 10:28

"W dniu 6 sierpnia 1978 r. ostatnie promienie święta Przemienienia padły na serce Pasterza, który całym swoim życiem służył wielkiej sprawie przemiany człowieka w naszej trudnej epoce odnowy Kościoła przez te przemianę. Te promienie zdawały się mówić: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny...Wejdź do radości twego Pana" (Mt 25,21). I Paweł VI nie wrócił już do swego codziennego trudu, ale poszedł za Panem, który go wzywał z góry Przemienienia". Te słowa wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II wspominając swego poprzednika. Dzisiaj przypada 40 rocznica narodzin dla nieba papieża Pawła VI.

Po Jego śmierci Jan Paweł Wielki wielokrotnie wspominał papieża, który mianował go arcybiskupem krakowskim (1967r.) Podczas modlitwy Anioł Pański 5 sierpnia 1979 r. Jan Paweł Wielki mówił m.in. "Umieramy w Chrystusie, który zwyciężył śmierć i roztoczył perspektywę życia wiecznego. Paweł VI odchodził z tego świata z tą perspektywą wiary, którą głosił i którą jego ziemskie życie było przeniknione aż do ostatnich chwil. Ci, którzy mieli możliwość być przy nim w ostatnich chwilach życia, tu w Castel Gandolfo, pamiętają i dają świadectwo owego odchodzenia, tak bardzo po ludzku bolesnego, a tak bardzo zarazem przeniknionego mocą wiary w Chrystusa".

Natomiast 1 i 8 sierpnia osobie papieża Pawła VI, Jan Paweł Wielki poświęcił dwie audiencje generalne. Mówił o swoim poprzedniku m.in: "Papież Soboru Watykańskiego II. Papież tej głębokiej przemiany, która nie była niczym innym, jak ukazaniem oblicza Kościoła, oczekiwanym przez dzisiejszego człowieka i dzisiejszy świat".

Podczas pontyfikatu Jan Paweł Wielk wielokrotnie powoływał się na dorobek swojego poprzednika, a samo imię, które przybrał po wyborze wskazało jednoznacznie na zamiar kontynuowania dorobku papieża Montiniego.

"Myśl moja zwraca się ku mojemu poprzednikowi, wielkiemu papieżowi, który stale i uważnie wysłuchiwał różnorodnych głosów ludzi współczesnych: głosów wiary, nadziei, miłości, poświęcenia, solidarności, ale także głosów bólu, strachu, niepewności, zwątpienia, zaprzeczenia, nienawiści. On, pogrążony w wiecznym rozważaniu Prawdy, potrafił przez tyle lat nakłonić do wysłuchiwania swojego głosu: pełnego pasji, oświecającego, orientującego, a równocześnie napominającego, umiał wskazać Kościołowi i światu drogę, niejednokrotnie twardą i trudną pośród dzisiejszych zmian kulturalnych, politycznych i społecznych. Jego pontyfikat był prawdziwym darem Boga, a my dzisiaj, pełni szacunku, schylamy się, wspominając go, czuwając i rozmyślając, aby nie utracić nic z jego wspaniałego nauczania i z jego wielkiego przykładu".


Przypomnijmy, że 18 marca 1993 roku Jan Paweł II zatwierdził nihil obstat w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Pawła VI. O rozpoczęciu procesu Stolica Apostolska poinformowała publicznie 11 maja tego samego roku. Faza diecezjalna procesu zakończyła się w 1999 roku. Papież Paweł VI został beatyfikowany 19 X 2014 r. Jego kanonizacja odbędzie się 14 X 2018 r.

 

 

 

zdjęcie: East News

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER