Strona Główna Centrum Otwarcie wystawy „Karol Wojtyła Trentino”
Otwarcie wystawy „Karol Wojtyła Trentino” PDF Drukuj Email
piątek, 21 września 2018 18:19

W dniu dzisiejszym abp Marek Jędraszewski, w obecności prezesa Centrum Jana Pawła II oraz przedstawicieli władz Trentino, otworzył wystawę „Karol Wojtyła Trentino”. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy w Kaplicy Kapłańskiej, w której znajdują relikwie świętego papieża.

Wystawa znajdująca się w Muzeum na Białych Morzach ma na celu przypominanie papieskich wizyt na terytorium Autonomicznej Prowincji Trento, gdzie Jan Paweł II odpoczywał na łonie natury i jeździł na nartach, a także przyrody regionu, jego kultury, tradycji, historii i folkloru. Ekspozycja liczy 390 m² i powstała m.in. przy udziale rzemieślników z Trentino oraz przy użyciu materiałów pochodzących z tej okolicy.

Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził Autonomiczną Prowincję Trentino aż pięć razy, pomiędzy sierpniem 1979 roku a kwietniem 1995. Wizyty te wywoływały wiele emocji. Pamiątką jednej z nich jest niezwykła fotografia Papieża w stroju narciarskim, która została wykonana w lipcu 1984 roku, gdy Jan Paweł II, w towarzystwie ówczesnego prezydenta Włoch Sandro Pertiniego, przybył do schroniska Poległych na Adamello, na zboczu Lobbii. Kolejnym wzruszającym zdjęciem, jest to, na którym widać Jana Pawła II klęczącego na cmentarzu Tesero przed tablicą pamiątkową z nazwiskami 268 ofiar katastrofy w Val di Stava.

Poza metropolitą krakowskim podczas inauguracji obecni byli: Prezes Centrum Jana Pawła II ks. Jan Kabziński, Asesor ds. kultury Autonomicznej Prowincji Trydentu, dyrektor Trentino Marketing Maurizio Rossini, dyrektor Instytutu Kultury Włoskiej Ugo Ruffino, w imieniu Fundacji Stava Clemente Deflorian oraz polski konsul honorowy w prowincji Trydentu Walter Cappelletto. Po przecięciu wstęgi oraz krótkich wystąpieniach gości specjalnych chór Cima Tosa wystąpił po raz drugi.

Na ekspozycję składają się archiwalne zdjęcia i filmy, które zostały wykonane podczas wizyt Jana Pawła II w Trentino. Znajdują się na niej także dokumenty, wielkie dwustronne panele fotograficzne, pokazujące górskie pejzaże związane z wizytami Papieża w Trentino oraz kilka świadectw ludzi, którzy bezpośrednio zetknęli się z Janem Pawłem II. Są też gabloty, przedstawiające skały, których dotykały stopy Papieża: granit z  Adamello, dolomit z Marmolady, porfir ze Stavy, czerwony kamień z trydenckiej katedry i inne eksponaty z epoki związane z górami.

Intencją twórców ekspozycji, zajmującej powierzchnię około 390 metrów kwadratowych i zrealizowanej w całości przez Urząd ds. Wspierania Zatrudnienia i Promocji Środowiska Naturalnego Autonomicznej Prowincji Trydentu, jest nie tylko opowiedzenie, ale także danie zwiedzającym możliwości poczucia głębokiej więzi między papieżem Janem Pawłem II a Trentino.

Symbolem wystawy jest ślad górskiego buta z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dlaczego? Odcisk  ten ma symbolizować ślad, który papieskie wizyty pozostawiły na tożsamości trydenckiej wspólnoty. Jest także symbolem silnego związku Karola Wojtyły z górami tej ziemi, pamiątką przechadzek po szlakach, które przemierzał, ośnieżonych zboczach, po których zjeżdżał na nartach oraz śladach, które zostawiał w schroniskach, w których zatrzymywał się z lokalnymi przewodnikami.

Ślad ten jest zatem symbolem więzi między ziemią trydencką a Człowiekiem, który kochał jej góry. Jest to jednak również symbol najstarszego sposobu poznawania tych gór – piechotą, bez chodzenia na skróty. Centrum będzie otwarte dla zwiedzających w najbliższych tygodniach.zdjęcie: diecezja.pl

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER