Strona Główna Centrum kard. Dziwisz: Dzięki Janowi Pawłowi II w dużej mierze zawdzięczamy odzyskanie wolności i suwerenności
kard. Dziwisz: Dzięki Janowi Pawłowi II w dużej mierze zawdzięczamy odzyskanie wolności i suwerenności PDF Drukuj Email
niedziela, 21 października 2018 15:18

"Niech Polska będzie krainą dobra i miłości, solidarności i troski o dobro każdego człowieka, zwłaszcza ubogiego i słabego" – apelował kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w papieskim Centrum na Białych Morzach. W homilii kard. Dziwisz mówił o papieskim umiłowaniu Ojczyzny, do której wielokrotnie pielgrzymował, choć podczas pierwszych kilkunastu lat pontyfikatu znajdowała się ona jeszcze w kręgu totalitarnej ideologii, nie przewidującej miejsca dla Boga w życiu społeczeństwa i narodu.

„Dlatego przypominał nam o postawieniu Boga w centrum naszego życia osobistego i rodzinnego, społecznego i narodowego. Przypominał nam o zachowywaniu przykazań, o wierności Ewangelii, w której ukazana jest droga chrześcijańskiego życia i służby” – mówił kard. Dziwisz. Dodał, że Jan Paweł II nie tylko pomógł uwolnić się od dyktatury komunistycznej, ale uczył, jak korzystać z daru wolności.

Długoletni sekretarz polskiego papieża przypomniał jego wizytę w Sejmie RP w 1999 roku. Ojciec Święty mówił wówczas, że przemiany ekonomiczne mają służyć „kształtowaniu świata bardziej ludzkiego i sprawiedliwego” i życzył polskim politykom, by budowali państwo troszczące się o rodzinę, życie ludzkie i respektujące prawo do pracy, wrażliwe na potrzebujących. Jak podkreślił kard. Dziwisz, słowa te wciąż zachowują swoją aktualność.

Hierarcha zaapelował, by Polska była „krainą dobra i miłości”. „Niech będzie krainą ludzi szanujących godność ludzką, wspierających się nawzajem, otwartych na los i dobro innych, szukających u nas pomocy” – wzywał.

Kard. Dziwisz przywołał również obradujący w Watykanie Synod Biskupów i prosił o modlitwę, by pomógł on Kościołowi, by „rozumiał młodych i wspomagał ich w odpowiedzialnym przygotowaniu do służby, w realizacji szlachetnych marzeń i planów”. „Powierzmy Bogu dobro i przyszłość młodego pokolenia Polek i Polaków, na czym tak bardzo zależało Janowi Pawłowi II. Był Papieżem młodych, bo dostrzegał w nich przyszłość i nadzieję Kościoła i świata” – zakończył hierarcha.

W papieskim sanktuarium zgromadzili się strażacy, górnicy i ratownicy górnictwa, Rycerze Kolumba i św. Stanisława, Rycerze Bożego Grobu i Hejnaliści Myśliwscy. Podczas liturgii śpiewał Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze. Po Mszy św. odbył się koncert tego zespołu.

źródło: KAI/md

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER