Papieski wizerunek na ceramice Drukuj
środa, 10 lutego 2010 15:04

Mamy jeszcze do rozdania ceramiczne obrazy z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II. Otrzymają je wszyscy, którzy zechcą złożyć w siedzibie przy ul. Kanoniczej 18 w Krakowie ofiarę w wysokości 30 zł na na rzecz budowy Centrum „Nie lękajcie się!”.

W myśl nauczania świętych Ojców i zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego przedmiotem kultu nie są tylko wizerunki krzyża, ale również święte obrazy malowane, układane w mozaikę lub wykonane w inny sposób, które z czcią umieszcza się w kościołach, w domach i na rozstajach dróg. „(...) Kult bowiem obrazu skierowany jest do wzoru”; a kto składa hołd obrazowi, ten składa go Istocie, którą obraz przedstawia”. (Breviarium Fidei Wybór doktrynalnych wypowiedzi Kościoła, s. 523).

Pamiątkowy „obraz ceramiczny” Papieża powstał w Opocznie u jednego z najbardziej znanych i cenionych producentów glazury, który szczyci się 125-letnią tradycją. Ceramikę zaprojektował Zbigniew Gretka - poeta, pisarz, prezes Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich, autor serii projektów gobelinów oraz portretów na ceramice. 

Oprócz podobizny Jana Pawła II z różańcem w dłoniach przedstawionego na tle zasnutego chmurami nieba, na płytce znalazł się miniaturowy wizerunek MB Częstochowskiej i dewiza Jana Pawła II - "Totus Tuus" („Ego sum et omnia mea Tua sunt”) - wskazująca na maryjny charakter pontyfikatu. Pod wizerunkiem został umieszczony tekst: „Dziękuję za dar serca na budowę” w języku polskim, angielskim, włoskim i niemieckim oraz podpis ks. kard. Stanisława Dziwisza.
(ah)