Strona Główna Centrum Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie.
Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 12 kwietnia 2010 11:34

W ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej Instytut Dialogu Międzykulturowego przy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” zaprasza na wystawę pod tytułem „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie”.

Dziś,13 kwietnia po godzinie 13, w galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego przy Centrum Jana Pawła II, ul. Kanonicza 18, miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie”. Wzięli w nim udział: Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski, Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Lasota.

Na wystawie zobaczyć  można pamiątki osobiste po pomordowanych oficerach w Katyniu, udostępnione przez Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, które zostały 1952 roku zarekwirowane przez UB, podczas rewizji w Kurii i zwrócone w nienaruszonym stanie dopiero 1991 roku. Archiwalia pochodzą z teczek założonych przy 32 osobach ekshumowanych. Jako oryginały będą sukcesywnie eksponowane na wystawie grupami wymienianymi po wyznaczonym przez archiwistów czasie (wymogi konserwatorskie). Wystawa wzbogacona została eksponatami udostępnionymi przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, m. in.: mundurem i bronią z tego okresu.

Ważnym elementem wystawy jest relacja z pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainę, podczas której modlił się na cmentarzu zwanym „Małym Katyniem” w Bykowni ,24 czerwca 2001 roku, gdzie spoczywa 3435 żołnierzy.

Na wystawie przypominamy słowa Papieża wypowiedziane do Rodzin Katyńskich podczas audiencji w Sali Klementyńskiej 13 kwietnia 1996 roku: „Trzeba mieć świadomość… że również ta śmierć… nabiera nowego znaczenia… staje się ona ofiarą, której owocem jest dobro. W wymiarze narodowym przybrało ono kształt wolności. W wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania w wierności ideałom. W wymiarze chrześcijańskim staje się wezwaniem do przebaczenia”.

Wystawie towarzyszą: projekcja filmu dokumentalnego pokazującego ekshumację zwłok pomordowanych, zrealizowanego przez Niemców w 1943 roku dla Generalnej Guberni oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca kontekst historyczny wzbogacony o fotografie z 1943 roku z Katynia. Film udostępniła Filmoteka Narodowa, a fotografie Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Dialogu Międzykulturowego przy Centrum Jana Pawła II, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Autorką aranżacji wystawy jest p. Agnieszka Sowa – Szenk.

Wystawa czynna od 13 kwietnia do 30 września codziennie w godz. 10 do 16 w galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego  przy Jana Pawła II w Krakowie przy ulicy Kanoniczej 18.

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER