Strona Główna Centrum Konferencja naukowa pt.„Dziedzictwo Jana Pawła II nas zobowiązuje”
Konferencja naukowa pt.„Dziedzictwo Jana Pawła II nas zobowiązuje” PDF Drukuj Email
wtorek, 11 maja 2010 12:35

W poniedziałek 17 maja, o godz. 16:00 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się konferencja „Dziedzictwo Jana Pawła II nas zobowiązuje”.

Organizatorem konferencji jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Cele konferencji:

18 maja b.r. obchodzić będziemy 90. rocznicę urodzin Jana Pawła II. W sposób szczególny chcemy zatrzymać się i zastanowić nad dziedzictwem, jakie pozostawił nam Sługa Boży Jan Paweł II. Z tej okazji zaprosiliśmy niezwykłych świadków wielkiego pontyfikatu, do podzielenia się refleksją płynącą z ich pochylenia się nad dziedzictwem, jakie pozostawił nam Jan Paweł II.

 

Gospodarzem konferencji jest Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

 

Uczestnicy konferencji:

Maja Komorowska - Dar pamięci

(polska aktorka teatralna i filmowa. Od lat bierze czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym, np. wspierając budowę warszawskiego hospicjum onkologicznego, czy Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Jest częstym gościem ośrodków polonijnych na całym świecie, gdzie występuje z wieczorami poetyckimi m.in. czytając poezję Jana Pawła II. Z tymi spektaklami jeździ także po całej Polsce).

Będzie mówiła o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II podczas I pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, a także podzieli się swą refleksją, która pojawiła się po przeczytaniu Listu Jana Pawła II do artystów.

Arturo Mari - Wielkość w prostych gestach

(począwszy od 9 marca 1956 r. od pontyfikatu Piusa XII, aż do czerwca 2007 r. fotograf watykański, osobisty fotograf papieża Jana Pawła II. Jest autorem wielu albumów poświęconych Janowi Pawłowi II, wykonał miliony zdjęć. Wspomnienia z życia u boku Jana Pawła II zostały zawarte w książce „Do zobaczenia w raju”).

Będzie mówił o możliwie nieznanych, niepublikowanych faktach z życia Jana Pawła II, jakie miały miejsce w Watykanie i podczas międzynarodowych podróży.

dr Joaquin Navarro-Valls - Jan Paweł II. Dziedzictwo na dziś i jutro

(hiszpański dziennikarz,lekarz, w latach 1984-2006 dyrektor biura prasowego oraz rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej. Obecnie jest prezesem Rady Nadzorczej Campusu Biomedycznego w Rzymie).

Będzie mówił o osobistych licznych spotkaniach z Janem Pawłem II, o relacjach Jana Pawła II ze światem mediów, o tym w czym przejawiała się wyjątkowość i novum tych relacji, a także o tym do czego zobowiązuje każdego z nas dziedzictwo jakie pozostawił nam Jan Paweł II.

dr Gian Franco Svidercoschi - Papież, który nie umiera

(dziennikarz, watykanista, pisarz włoski o polskich korzeniach. Jest autorem zapisu wspomnień papieża Jana Pawła II pod tytułem "Historia Karola Wojtyły", na podstawie których powstały scenariusze filmów "Karol. Człowiek, który został papieżem" oraz "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem". Po śmierci Ojca Świętego przeprowadził wywiad z ks. kard.  Stanisławem Dziwiszem, który stał się kanwą bestsellerowej książki "Świadectwo", we Włoszech znanej pt. "Una vita con Karol").

Będzie mówił o o potrójnym dziedzictwie, jakie pozostawił nam Jan Paweł II. O jego świadectwie życia i wiary, o nowym wizerunku papieża i nowym wizerunku Kościoła.

prof. F. Ziejka - Jan Paweł II a polski świat akademicki. Z moich wspomnień

(profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny badacz życia literackiego i kulturalnego, znakomity promotor kultury i języka polskiego za granicą. Przez dwie kadencje pełnił obowiązki Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, był przewodniczącym krakowskiego Kolegium Rektorów Uczelni Wyższych, pełnił też funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich).

Będzie mówił o swoim doświadczeniu spotkań z Janem Pawłem II jako Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także o relacjach Jana Pawła II ze światem nauki.

 

Konferencja transmitowana będzie poprzez video streaming on-line na stronie: vmc.uj.edu.pl

Konferencja ma charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER