Strona Główna Centrum Zmarł prof. dr hab. Andrzej Pelczar, Członek Rady Patronów Centrum Jana Pawła II
Zmarł prof. dr hab. Andrzej Pelczar, Członek Rady Patronów Centrum Jana Pawła II PDF Drukuj Email
piątek, 21 maja 2010 11:03

Z głębokim żalem zawiadamiamy,
że w dniu 18 maja 2010 roku zmarł nagle

Prof. dr hab. Andrzej Pelczar

wybitny matematyk, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1990-1993, od października 2009 r. Członek Rady Patronów Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” .

Profesor Andrzej Pelczar urodził się 12 kwietnia 1937 roku. Jego rodzinnym miastem był Gdańsk, gdzie jego ojciec, Marian Pelczar, położył w latach trzydziestych XX wieku oraz po II wojnie światowej olbrzymie zasługi w krzewieniu i rozwoju kultury polskiej. Jednak od chwili rozpoczęcia studiów matematycznych w 1954 roku, życie i działalność Andrzeja Pelczara było już nierozerwalnie związana z Krakowem i Uniwersytetem Jagiellońskim. Doktorat uzyskał w roku 1964, habilitację w roku 1972, a tytuł profesora w roku 1980. Od roku 1989 roku był profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Andrzej Pelczar był wybitnym matematykiem. Jego najważniejsze osiągnięcia dotyczą teorii układów dynamicznych i równań różniczkowych. Na szczególną uwagę zasługują jego spektakularne wyniki z ogólnej teorii układów dynamicznych, które pozwoliły mu przenieść i pięknie rozwinąć idee jego Mistrza, Profesora Tadeusza Ważewskiego na przypadek równań różniczkowych cząstkowych. Innym bardzo poważnym osiągnięciem było systematyczne i niezwykle oryginalne opracowanie podstaw teorii stabilności na gruncie ogólnych układów dynamicznych. Andrzej Pelczar był autorem licznych podręczników akademickich, w tym dwutomowej monografii z równań różniczkowych, ponad 80 prac naukowych oraz dużej liczby opracowań popularnonaukowych.

Dopiero niedawno zajął się historią matematyki i już w krótkim czasie stał się czołowym specjalistą w zakresie historii matematyki polskiej od XV wieku do chwili obecnej. Olbrzymią zasługą Profesora Pelczara jest przypomnienie postaci wybitnego, lecz jak się okazało – zapomnianego, uczonego działającego w pierwszej połowie XVII wieku Jana Brożka. Kompleksowe prace Profesora Pelczara w tym zakresie zaowocowały powstaniem świetnie udokumentowanej monografii.

Cześć Jego pamięci!

Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w Kolegiacie Świętej Anny w Krakowie w dn. 24 maja o godz. 12.00. a o godz.13:40 na Cmentarzu Rakowickim odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

Rodzinie i najbliższym Zmarłego pragniemy złożyć najszczersze wyrazy współczucia oraz zapewnić o duchowej jedności.
Zarząd oraz Pracownicy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER