Strona Główna Centrum Otwarcie wystawy fotografii Stanisława Markowskiego pt. "Ku wolności"
Otwarcie wystawy fotografii Stanisława Markowskiego pt. "Ku wolności" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 września 2010 10:32

W ramach obchodów 30-lecia Solidarności na placu o. Adama Studzińskiego w Krakowie została otwarta wystawa plenerowa fotografii Stanisława Markowskiego Ku wolności. Wystawa dokumentuje najważniejsze wydarzenia z historii Polski z lat 70 i 80.

Nie mamy jeszcze takiej wolności, jakiej byśmy chcieli mieć, a moja wystawa jest pretekstem do tego, by zastanowić się czy to jest ta Polska, którą sobie wymarzyliśmy – powiedział Stanisław Markowski otwierając wystawę.

Zaprezentowane zdjęcia zostały wykonane w latach 1977-1989 i przedstawiają m.in. Czarny marsz po śmierci Stanisława Pyjasa, pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, oraz dramatyczne wydarzenia z roku 1989, kiedy w Krakowie miały miejsce liczne demonstracje antykomunistyczne.

Otwarciu wystawy towarzyszy wydany przez Wydawnictwo Fabri album, który w emocjonujący sposób pokazuje czas rodzącej się Solidarności i niepodległości.

Wystawę, którą zorganizował Instytut Dialogu Międzykulturowego przy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" oraz  Wydawnictwo Fabri będzie można oglądać do 16 października br.

Stanisław Markowski - znany fotografik, dokumentalista i wykładowca w Krakowskiej Szkole Teatralnej. Twórca fotografii faktu. Autor zdjęć dokumentujących najważniejsze wydarzenia z historii Polski końca XX wieku. Laureat licznych nagród m.in. nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego przyznawanej przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy (1988), medalem im. Jana Bułhaka przyznawanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii (1997). W 2003 r. wyróżniony Nagrodą w dziedzinie kultury przyznawaną przez Prezydenta Częstochowy.

(ah)

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER