Strona Główna Centrum 66. Tydzień Miłosierdzia obchodzony pn. "Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem"
66. Tydzień Miłosierdzia obchodzony pn. "Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem" PDF Drukuj Email
piątek, 01 października 2010 12:44

Kościół w Polsce przygotowuje się do obchodów 66. Tygodnia Miłosierdzia, który potrwa od 3 do 9 października. To szczególny czas, w którym towarzyszą nam słowa Chrystusa: „Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem”. Kościół pragnie propagować ideę miłosierdzia chrześcijańskiego, kształtować postawy solidarności z potrzebującymi, a także promować ruch wolontaryjny w parafiach oraz placówkach oświatowych. Wszyscy jesteśmy powołani do miłosierdzia i o miłosierdziu możemy świadczyć w każdym czasie, w każdym dniu roku, nie tylko w Tygodniu Miłosierdzia.

Tydzień Miłosierdzia przebiega na dwóch, ściśle ze sobą powiązanych płaszczyznach. Pierwsza obejmuje działania służące uwrażliwianiu sumień na  potrzeby bliźnich. Służą temu m. in. okolicznościowe kazania oraz katechezy w szkołach, związane z problematyką osób potrzebujących. Oprócz tego sprawowane są Msze św., odprawiane nabożeństwa, podczas których obejmuje się modlitwą osoby potrzebujące i tych, którzy śpieszą im z pomocą.  Druga płaszczyzna działań ma wymiar konkretnego czynu miłosierdzia: podejmowane są rozmaite inicjatywy na rzecz ubogich, chorych, seniorów, niepełnosprawnych. Podczas Mszy św. na rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia w wielu diecezjach odbywa się zbiórka na rzecz ubogich.

W przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się przede wszystkim Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez diecezjalne Caritas. Działania przez nich podejmowane nie tylko niosą pożyteczną i wymierną pomoc potrzebującym, ale są przypomnieniem, że dzieło miłosierdzia chrześcijańskiego jest sprawą całej wspólnoty Kościoła.

______________________________________

Program obchodów 66. Tygodnia Miłosierdzia

3 października, w niedzielę rozpoczynającą 66. Tydzień Miłosierdzia, zastanowimy się nad istotą powołania do służby na wzór Chrystusa pochylając się nad słowami przypowieści o dobrym Samarytaninie. Poniedziałek poświęcony będzie refleksji nad istotą ubóstwa materialnego i rozważaniom skupionym wokół ewangelicznej sceny ukazującej wdowę wrzucającą dwa grosze do skarbony świątynnej (Łk 21,1-4). We wtorek rozważana będzie tajemnica przemiany Zacheusza (Łk 19,1-10). Środa będzie dniem refleksji nad problemem głodu na świecie. Tej refleksji towarzyszy ewangeliczna scena rozmnożenia chleba i nakarmienia przez Jezusa i Apostołów tysięcy głodnych ludzi (Łk 9,12-17). W czwartek rozważane będzie nawiedzenie i posługę Maryi w domu Elżbiety (Łk 1,39-45). W piątek zastanawiamy się nad uzdrowieniem niewidomego Bartymeusza (Łk 18,35-43). W sobotę rozważać będziemy opis wesela w Kanie Galilejskiej (J 2,1-11) oraz to, w jaki sposób Chrystus wspiera młodych małżonków.


Źródło: www.franciszkanska.pl

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER