Strona Główna Centrum "Posługa Miłosierdzia w nauczaniu Jana Pawła II"
"Posługa Miłosierdzia w nauczaniu Jana Pawła II" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 29 listopada 2010 14:55

27 listopada Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!” zorganizowało pierwszą konferencję adresowaną do wolontariuszy pt. ,,Posługa Miłosierdzia w nauczaniu Jana Pawła II w 30. rocznicę powstania encykliki Dives in Misericordia”. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Domu Duszpasterskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Wśród licznie zebranych uczestników znaleźli się zarówno wolontariusze i przedstawiciele organizacji związanych z wolontariatem, jak również laureaci projektu pt. ,,Mieć wyobraźnię miłosierdzia” z lat 2008 i 2009.

Swoje zadowolenie z przybycia dużej liczby młodzieży wyraził ks. kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał jak ważnym i bardzo aktualnym tematem działań we współczesnym świecie jest miłosierdzie.

Ks. bp Józef Guzdek zwrócił uwagę na uczynki miłosierdzia spełniane każdego dnia oraz podkreślił znaczenie odwagi w głoszeniu dobra. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie o. dra hab. Jarosława Kupczaka OP, profesora UPJP II w Krakowie, który opowiedział o przesłaniu miłosierdzia Jana Pawła II na podstawie encykliki ,,Dives in Misericordia”.

Jako jeden z prelegentów, Elżbieta Wesołek, psycholog z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, zwróciła uwagę na duże znaczenie wolontariatu w nauczaniu Jana Pawła II: ,,Drodzy Woluntariusze! Na koniec roku, który ONZ poświęcił pracy ochotniczej, chcę wyrazić moje serdeczne dzięki Waszemu nieustannemu oddaniu, w każdym zakątku świata, w niesieniu pomocy tym, którzy żyją w ubóstwie. Czy pracując w pojedynkę, czy stowarzyszając się, stanowicie dla dzieci, osób w podeszłym wieku, chorych, znajdujących się w trudnościach, uchodźców i prześladowanych, promień nadziei przebijający się przez mrok osamotnienia i zachęcający ich do przezwyciężenia pokusy gwałtu i zapatrzenia się w siebie”.

O szerokim pojęciu wolontariatu, dobrej woli i profesjonalizmie wolontariuszy mówiła  Józefa Grodecka, dyrektor Miejskiego Ośrodka pomocy Społecznej w Krakowie. Na duchowych wartościach wolontariuszy skupił się natomiast ks. Jarosław Nowak, opiekun Szkolnych Kół Caritas.

Wspólnie zastanawiano się nad rolą, formacją oraz znaczeniem wolontariusza w społeczeństwie. Wielokrotnie przypominano o tzw. „wyobraźni miłosierdzia”, której przejawem powinna być nie tylko skuteczność pomocy, ale też umiejętność solidaryzowania się z cierpiącym bliźnim.

Istotę posługi wolontariusza podkreśliła Katarzyna Szuba z Wolontariatu św. Eliasza: „Trzeba zacząć na nowo lansować ideę wolontariatu, ale jako fenomenu opierającego się na entuzjazmie, na przekonaniu, że musimy otworzyć się na drugiego człowieka. Przede wszystkim należałoby przekonać nas – wolontariuszy, że wolontariat nie jest formą zapełnienia wolnego czasu, ale twardą szkołą życia, w której wolontariusz jest świadom, że jakakolwiek jest jego sytuacja życiowa, to zawsze i wszędzie ofiaruje to, co ma najcenniejszego - swój czas. A nie czas wolny swojego życia! Wolontariuszem jest się 24 godziny na dobę”.

Podczas konferencji zaprezentowany został film pt. ,,Dziedzictwo zobowiązuje” wskazujący na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II oraz mówiący o misji powstającego w Łagiewnikach Centrum ,,Nie lękajcie się!”.

Przyszły rok będzie ważnym okresem w działalności Centrum. Do użytku oddane zostaną bowiem pierwsze budynki kompleksu – m.in. Centrum Szkolenia Wolontariatu.  Zadaniem tego miejsca ma być stworzenie jednego centrum, w ramach którego współpracować i szkolić się będą grupy i organizacje związane z wolontariatem. Cieszy więc zainteresowanie tematem ze strony wolontariuszy oraz liczna obecność na konferencji.

W imieniu Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!” serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu oraz pomogli w organizacji tego wydarzenia.

Foto: Renata Szczupak

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER