Strona Główna Centrum Relikwie Błogosławionego Jana Pawła II skarbem Krakowa
Relikwie Błogosławionego Jana Pawła II skarbem Krakowa PDF Drukuj Email
piątek, 05 sierpnia 2011 12:55

Dzisiaj wraz z błogosławionym Janem Pawłem II wkraczamy do Centrum noszącego jego imię oraz wypisane słowa, które stały się hasłem jego długiego pontyfikatu: ,,Nie lękajcie się!" Centrum wyrasta w miejscu pracy młodego Karola Wojtyły w mrocznych latach II wojny światowej. W pewnym więc sensie Karol Wojtyła powraca tutaj po latach. Powraca w wieloraki sposób. Powraca duchowo. Poświęcimy Kościół- sanktuarium dedykowane Błogosławionemu Papieżowi, rozpoczynając tym samym jego oficjalny kult w tym jakże szczególnym miejscu, związanym z pewnym odcinkiem jego życiowej drogi. Takie słowa skierował Metropolita Krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz do ok. 4 tysięcy wiernych zgromadzonych na uroczystości wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II, która odbyła się w dniu 11 czerwca 2011 roku.

Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach nawiedza coraz większa liczba pielgrzymów. Do tej pory w księgach pielgrzymkowych zarejestrowano już 430 pielgrzymów z Polski (grupy zorganizowane m in. z Opola, Białegostoku, Piastowa, Częstochowy, Płocka, Łodzi) oraz 320 z zagranicy (m in. USA, Hiszpania). Odnotowane są tylko te grupy pielgrzymów, które zostają zgłaszane do sekretariatu Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!". W związku z tym ogólna liczba pielgrzymów z Polski jak i z zagranicy nie jest w pełni odzwierciedleniem rzeczywistej liczby odwiedzających, których nieustannie przybywa. Dobra lokalizacja w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia sprawia, że pielgrzymi mogą swobodnie nawiedzać oba miejsca kultu religijnego. Warto wspomnieć, że z okazji 750 rocznicy lokacji Krakowa ,,Dziennik Polski" zorganizował plebiscyt na Krakowianina 750-lecia, w którym spośród 100 kandydatów najwięcej osób głosowało na Karola Wojtyłę.

Opr. Księgi Gości w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie; praca mgr R. Szczupak ,,Sanktuarium w Łagiewnikach jako jedno z centrów pielgrzymkowych w Małopolsce"

 

Niech słowa ks. kard. Stanisława Dziwisza będą serdecznym zaproszeniem dla pielgrzymów do nawiedzenia Sanktuarium bł. Jana Pawła II: Przestrzeń kościoła jest przede wszystkim przestrzenią dla Boga. To jest Jego dom, Jego świątynia. Ale przestrzeń kościoła jest również dla człowieka, aby mu pomóc w spotkaniu z Tym, od którego wyszedł i do którego zmierza podczas swojej ziemskiej wędrówki. Kościół jest miejscem spotkania, modlitwy, rozmowy z Wszechmogącym. Tutaj naszej modlitwie będzie towarzyszył Jan Paweł II, przyjaciel Boga, wpatrujący się w Niego twarzą w twarz. (...) Kościół i całe Centrum Jana Pawła II będzie szczególną przestrzenią. Będzie ona zachowywać i przybliżać dziedzictwo swego Patrona. Zostawił nam przecież ogromne bogactwo swojego nauczania. Ono jest nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Stąd nasza odpowiedzialność, aby to dziedzictwo udostępniać, ale także pochylać się nad nim twórczo, by w jego świetle podejmować nowe wyzwania, przed jakimi staje Kościół i współczesna Polska i świat. W ten sposób powraca tutaj Jan Paweł II, aby stąd promieniowała jego myśl, jego mądrość i jego świętość na Polskę i na świat.

 

Zobacz również:

Homilia ks. kard. Stanisława Dziwisza z uroczystości wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II

Uroczystość wprowadzenia relikwii na Białych Morzach

,,Nasz Mały Watykan" w Krakowie

Pierwsze Sanktuarium bł. Jana Pawła II

Płyta z watykańskiego grobu Jana Pawła II w Krakowie

Litania do bł. Jana Pawła II

Pieśni

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER