Strona Główna Centrum Odbyły sie pierwsze uroczystości odpustowe ku czci Błogosławionego Jana Pawła II
Odbyły sie pierwsze uroczystości odpustowe ku czci Błogosławionego Jana Pawła II PDF Drukuj Email
niedziela, 23 października 2011 13:35

Dla Sanktuarium bł. Jana Pawła II to jeden z najważniejszych dni w roku. W sobotę, 22 października przeżywaliśmy po raz pierwszy odpust ku czci Błogosławionego Papieża Polaka. Uroczystą Mszę odpustową odprawił ks. bp Jan Zając. Podczas homilii powiedział m. in.: „Dziś na nowo należy przyjąć orędzie, które ludziom i Kościołowi przekazywał Jan Paweł II. Trzeba na nowo odkryć niestrudzoną misję bł. Jana Pawła II i papieskie wołanie „Nie lękajcie się!”."

Wczoraj, w ramach liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II, we wspólnocie Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium bł. Jana Pawła II zjednoczyło się duchowieństwo Archidiecezji Krakowskiej, przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych, architekci, budowniczy i sponsorzy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", mieszkańcy Krakowa oraz pielgrzymi z całej Polski. Do relikwii swojego Patrona pielgrzymowała także młodzież z Grup Apostolskich Archidiecezji Krakowskiej.

O godz. 10.00 została odprawiona uroczysta Msza św. z błogosławieństwem animatorów. Nabożeństwu przewodniczył ks bp Grzegorz Ryś. W homilii Ks. Biskup przypomniał, że tradycja Kościoła nakazuje odprawiać Eucharystię na grobach męczenników. „To piękny znak, że możemy sprawować Eucharystię na relikwiach Papieża. Czynimy tak, bo uważano, że Ci ludzie mogą nas wiele nauczyć o Eucharystii” – wyjaśnił.

Ks. bp Ryś zaznaczył, że „miłość to taka forma wiary, która jest dostępna dla każdego i nie zależy od stanowisk. Najważniejsze pytanie jest skierowane do Osoby, do tego kim jesteś, a nie jaką funkcję pełnisz”. Przypomniał także, że rozmowa Piotra z Jezusem w Ewangelii kończy się słowami „Pójdź za Mną”. Wezwanie, aby wierzyć nie domagając się zobaczenia tego, co jest ukryte w tajemnicy Boga i Chrystusa wciąż nie traci na aktualności. Wiara Apostołów w zmartwychwstanie zrodziła się pod działaniem łaski Bożej - z bezpośredniego doświadczenia rzeczywistości Chrystusa zmartwychwstałego. Podstawą naszego bycia z Chrystusem jest osobiście przeżywana wiara oraz doświadczenie Jezusa Żyjącego w przyjęciu przez wiarę Ewangelii, w liturgii, w sakramentach  i w modlitwie. „Jeśli nie znacie Chrystusa Żyjącego nie bierzcie jego krzyża” – napominał Ks. Biskup.

Po wspólnej Eucharystii, uczestnicy spotkania modlitewnego zgromadzili się w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by obejrzeć spektakl pt. "Dzień Gniewu" przygotowany przez młodych z Trzebini na podstawie dramatu Romana Brandstaettera.

Kolejna uroczysta Msza św. odpustowa była sprawowana o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pieronka. Zaraz po Eucharystii, w Kościele Relikwii odbyło się widowisko muzyczno–poetyckie „Ja jestem Słowianin. Świadek Nadziei”, w którym wykorzystano fragmenty wypowiedzi, utworów oraz fabularyzowane epizody z życia ks. Karola Wojtyły, przyszłego Papieża Jana Pawła II.  Spektakl zrealizowany w formie teatralno-muzycznej ukazywał w inscenizacjach przełomowe momenty z życia naszego Wielkiego Polaka.

Główna Suma odpustowa została odprawiona o godz. 17.00. W homilii ks bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach podkreślał, że dziś na nowo należy przyjąć orędzie, które ludziom i Kościołowi głosił Jan Paweł II. „Trzeba na nowo odkryć niestrudzoną misję bł. Jana Pawła II i papieskie wołanie „Nie lękajcie się!”.

Ks. bp Zając mówił, że Błogosławiony Jan Paweł II pomaga współczesnemu pokoleniu być otwartym na słowo Boże. Papież zachęca nas na nowo, abyśmy odkrywali Chrystusa, a każde Jego odkrycie było zachętą do tego, by jeszcze więcej Go szukać i coraz lepiej poznawać poprzez modlitwę, sakramenty, katechezę i wsłuchiwanie się w naukę Kościoła.

Biskup zachęcał do modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego, abyśmy pozbyli się lęku i otwierali na Chrystusa „To jest wołanie do współczesnego człowieka, który często nie wie co nosi w sercu, jest niepewny sensu swojego istnienia” - mówił.

Przez 27 lat apostolskiej posługi Jana Pawła II wszyscy mogliśmy dostrzec, jak konsekwentne były: Jego człowieczeństwo, Jego słowo i Jego życie. „Wyrażamy wdzięczność za dar wielkiego pontyfikatu idąc za Jego nauczaniem wzywającym do modlitwy".

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium bł. Jana Pawła II zakończyła wieczorna Procesja Światła.

(ah)

Fot. Piotr Sionko

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER