Strona Główna
Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się!
Miesiąc
Miesiąc
Wykaz
Wykaz
Tydzień
Tydzień
Dzień
Dzień
Kategorie
Kategorie
Znajdź
Znajdź
get as iCal
get as iCal
Print
Print
Wydarzenie: 'Wspomnienie Liturgiczne św. Stanisława, Biskupa I Męczennika, Głównego Patrona Polski' Print
  Centrum
Data: środa, 08 maja 2013
Czas trwania: Wszystkie dni

Św. Stanisław ze Szczepanowa - patron Polski - wśród innych form kultu, odbiera cześć poprzez organizowane każdego roku, w maju, procesje z Wawelu na Skałkę połączone z uroczystą Mszą św.

Męczeńska śmierć Stanisława ze Szczepanowa miało miejsce na Skałce 11 kwietnia 1079 r. 8 września 1253, w Bazylice św. Franciszka w Asyżu, Stanisław ostał kanonizowany przez papieża Innocentego IV. Uroczystość podniesienia relikwii Świętego i ogłoszenia jego kanonizacji w Polsce odbyła się 8 maja 1254 roku. Tradycyjne wspomnienie św. Stanisława w Kościele katolickim obchodzone jest 11 kwietnia (dzień śmierci), natomiast w Kościele 8 maja i ma rangę uroczystości liturgicznej.

Do czasu II wojny światowej procesje odbywały się regularnie, dopiero władze hitlerowskie uniemożliwiły odbywanie majowych procesji Stanisławowskich. Obchodzono jedynie oktawę na Skałce.

Okres rządów komunistycznych w Polsce, to kolejny rozdział w historii procesji ku czci św. Stanisława. Determinacja organizatorów, aby tradycyjne świętowanie miało odpowiednią oprawę, nie słabła mimo wielu represji stosowanych przez władze wobec uczestników i utrudnień przebiegu uroczystości.

W 1963 r. Papież Jan XXIII ustanowił św. Stanisława, wraz ze św. Wojciechem i NMP Królową Polski, pierwszorzędnym Patronem Polski.

Od 1964 r., gdy arcybiskupem krakowskim został Karol Wojtyła, na organizowane przez Niego procesje i uroczyste celebry na Skałce, przybywało coraz więcej pielgrzymów. Abp Wojtyła zapraszał do przewodniczenia liturgii zarówno biskupów polskich, jak również gości z zagranicy. Szczególnie uroczyście celebrowano na Skałce w roku 1966, obchody 1000-lecia chrztu Polski. 8 maja, w procesji wziął udział Episkopat wraz z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim. Po wyborze ks. kard. Karola Wojtyły na Papieża, organizację majowych procesji przejął ks. kard. Franciszek Macharski.

Po roku 1989, w procesji ku czci św. Stanisława BM biorą udział przedstawiciele władz państwowych oraz administracji terytorialnej i władz miejskich.Znajdź w kalendarzu
Wykonany przez: JCal Pro Calendar 2

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER