Strona Główna
Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się!
Miesiąc
Miesiąc
Wykaz
Wykaz
Tydzień
Tydzień
Dzień
Dzień
Kategorie
Kategorie
Znajdź
Znajdź
get as iCal
get as iCal
Print
Print
Wydarzenie: 'Wspomnienie świętej Urszuli Ledóchowskiej' Print
  Centrum
Data: środa, 29 maja 2013
Czas trwania: Wszystkie dni

Julia Urszula Ledóchowska przyszła na świat 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf w Austrii, jako drugie dziecko Antoniego i Józefiny. W latach 1874 - 1880 uczęszczała na pensję Pań Angielskich w Sankt Polten, gdzie zamieszkali Ledóchowscy. W maju 1883 roku rodzina przeniosła się do Lipnicy Murowanej, gdzie kupili niewielką posiadłość ziemską wraz z dworem. 18 sierpnia 1886 r. wstąpiła do klasztoru sióstr Urszulanek w Krakowie. Rozpoczęłą nowicjat, przyjmując imię zakonne Urszula. Praca Matki Urszuli została doceniona przez władze Rzeczypospolitej i otrzymała w 1927 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, w 1930 - Krzyż Niepodległości, a w 1937 - Złoty Krzyż Zasługi.

 

Urszula Ledóchowska została beatyfikowana 20 czerwca 1983 r. w Poznaniu przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Była to pierwsza beatyfikacja na polskiej ziemi. Po beatyfikacji szerzy się kult błogosławionej Urszuli w Polsce i poza jej granicami. Wzniesiono kilkanaście kościołów i kaplic pod Jej wezwaniem.  W 50 rocznicę śmierci Błogosławionej sprowadzono do kraju jej doczesne szczątki.

Podczas pożegnania relikwii bł. Urszuli Ledóchowskiej w Rzymie Papież Jan Paweł II mówił: Żegnamy Cię serdecznie. Wiemy, że ziemia ojczysta ma prawo do Twojej obecności. Że tam właśnie w Pniewach na prastarej ziemi piastowskiej w Wielkopolsce jest główne gniazdo Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Szarych. Tam powinnaś spocząć.

 

18 maja 2003 r. papież Jan Paweł II, przy współudziale duchowieństwa i wielu pielgrzymów z Polski, dokonał kanonizacji Matki Urszuli Ledóchowskiej. Postać Świętej widnieje na głównej ścianie Kościoła Relikwii.


Biografia Urszuli Ledóchowskiej:
http://www.vatican.vaZnajdź w kalendarzu
Wykonany przez: JCal Pro Calendar 2

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER