Strona Główna
Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się!
Miesiąc
Miesiąc
Wykaz
Wykaz
Tydzień
Tydzień
Dzień
Dzień
Kategorie
Kategorie
Znajdź
Znajdź
get as iCal
get as iCal
Print
Print
Wydarzenie: 'Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Z Góry Karmel (NMP Szkaplerznej)' Print
  Centrum
Data: wtorek, 16 lipca 2013
Czas trwania: Wszystkie dni

Ja również od bardzo długiego czasu noszę na sercu Szkaplerz karmelitański! Z miłością do wspólnej Matki niebieskiej, której opieki doznaję ustawicznie, życzę, aby dzięki temu rokowi maryjnemu wszyscy zakonnicy i zakonnice Karmelu oraz pobożni wierni, którzy Ją czczą z synowskim oddaniem, wzrośli w miłości do Niej i by umocnili w świecie obecność tej Niewiasty milczenia i modlitwy, wzywanej jako Matka miłosierdzia, Matka nadziei i łaski - napisał Ojciec Święty Jan Paweł II w liście z okazji 750-lecia szkaplerza świętego (1251-2001).

W dniu 16 lipca przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, znane również z nazwy MB Szkaplerznej.

Pierwszy szkaplerz, który nosił Karol Wojtyła znajduje się w Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Ostatni został ofiarowany 23 listopada 2005 r., w kontekście świętowania jubileuszu 400-lecia obecności karmelitów bosych w Polsce do Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach i umieszczony przy ołtarzu Matki Bożej z Góry Karmel.

Niech słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, którego życie i pontyfikat było tak bardzo związane z Maryją będą dla nas zachętą do zawierzenia swojego życia Niepokalanej:

W znaku Szkaplerza zawiera się sugestywna synteza maryjnej duchowości, która ożywia pobożność ludzi wierzących, pobudzając ich wrażliwość na pełną miłości obecność Maryi Panny Matki w ich życiu. Szkaplerz w istocie jest "habitem". Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony lub stowarzyszony w mniej lub więcej ścisłym stopniu z Zakonem Karmelu, poświęconym służbie Matki Najświętszej dla dobra całego Kościoła (por. Formuła nałożenia Szkaplerza: Obrzęd błogosławieństwa i nałożenia Szkaplerza zatwierdzony przez Kongregacje Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 5 stycznia 1996 r.). Ten, kto przywdziewa Szkaplerz, zostaje wprowadzony do ziemi Karmelu, aby "spożywać jej owoce i jej zasoby" (por. Jr 2, 7) oraz doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie, by wewnętrznie się przyoblekać w Jezusa Chrystusa i ukazywać Jego życie w samym sobie dla dobra Kościoła i całej ludzkości (por. Formuła nałożenia Szkaplerza).

 

Polecamy:

Nowenna do MB Szkaplerznej

Geneza Szkaplerza karmelitańskiego

Zbiór artykułów dot. Szkaplerza

Karmelici w Polsce

Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych

Nabożeństwo szkaplerzne Jana Pawła IIZnajdź w kalendarzu
Wykonany przez: JCal Pro Calendar 2

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER