Strona Główna
Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się!
Miesiąc
Miesiąc
Wykaz
Wykaz
Tydzień
Tydzień
Dzień
Dzień
Kategorie
Kategorie
Znajdź
Znajdź
get as iCal
get as iCal
Print
Print
Wydarzenie: 'Forum Ewangelizacyjne "CCC" W Krakowie - Mogile' Print
  Centrum
Data: czwartek, 14 listopada 2013 - 00:00
Czas trwania: 2 dni 1 godzina

Serdecznie zapraszam na Forum Ewangelizacyjne "CCC" [Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu światu], które w dniach 14-16 listopada odbędzie się w nowohuckiej Mogile - w miejscu, gdzie bł. Jan Paweł II użył po raz pierwszy określenia "Nowa Ewangelizacja" (w 1979 roku).

O Nowej Ewangelizacji mówi się dziś bardzo dużo. Także w Kościele polskim. Zdecydowanie za często jednak rozmowa ta zredukowana zostaje do wymiaru „know how”: Jak to zrobić? Kogo zaprosić? Skąd wziąć ludzi? Gdzie są wspólnoty gotowe się zaangażować? Jak dotrzeć do ludzi z zaproszeniem? Jakimi metodami i środkami? Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Stanowczo za mało jest refleksji trzy poziomy głębszej - rezonującej względem intuicji ostatniego Synodu Biskupów, zawartej choćby w stwierdzeniu, iż "źródłem Nowej Ewangelizacji jest TRÓJCA ŚWIĘTA".

TRÓJCA ŚWIĘTA! Źródło! Co to oznacza dla Kościoła, który jest podmiotem ewangelizacji. W jakiej mierze - jako Jedno Ciało - odbija on tajemnicę Trynitarnej Jedności Bożych Osób. Na ile w niej uczestniczy?! Czy ukazuje ją w pełni? Także w działaniu, tzn. w ewangelizacji - bo dla niej przecież istnieje! Poświadcza, czy raczej zasłania Nowinę (KERYGMAT!), którą ogłasza? A jaka jest treść owej Nowiny, która zaprasza każdego do wnętrza WIECZNEGO życia w Trój-jedynym Bogu? A kim jest człowiek, do którego trafia Kerygmat? Kim jest człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Trójcy? Jak jest świat (światy), który tworzy i w którym żyje?

To tylko jeden z wielu zapisów synodu generujących pytania fundamentalne. A przecież jest jeszcze przynajmniej kilka innych „miejsc teologicznych”, z których może się rodzić ważna refleksja nad ewangelizacją. Jest nauczanie papieży - od Evangelii nuntiandi Pawła VI przez Redemptoris Missio Jana Pawła II, po najnowsze wystąpienia papieża Franciszka w Brazylii. Jest także wielki obszar doświadczenia Nowej Ewangelizacji, sięgający co najmniej Soboru; jest doświadczenie Kościoła w działaniu; jest bogactwo wzbudzanych przez Ducha Świętego charyzmatów; jest wielka rzesza Świadków Bożego działania w naszym Kościele i świecie. Co ostatecznie spaja całą tę wielką Rzeczywistość? I czy my jesteśmy owego Spoiwa świadomi? Na ile się Mu poddajemy? Na ile potrafimy się zachwycić i ucieszyć tą Jednością w Różnorodności?

Pytań jest wiele. Chcemy ich szukać w postawie UCZNIOSTWA. Chcemy je podjąć nie tylko w teologicznej refleksji; także na modlitwie, i we wspólnej celebracji. I do tego właśnie zapraszam!

+ Grzegorz Ryś

 

Eucharystie i wieczorne celebracje będą miały miejsce w Opactwie Cystersów (ul. Klasztorna). Spotkania przedpołudniowe i popołudniowe będą się odbywały w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Ptaszyckiego 4.

Wśród prelegentów będą m.in. ks. dr Peter Hocken z Wiednia, Jose Prado Flores z Meksyku, pastor Ulf Ekman z Upsali, bp Sandy Millar z Londynu, Donald Turbit z USA a także bp Edward Dajczak z Koszalina, bp Grzegorz Ryś, ks. prof. Łukasz Kamykowski i ks. Grzegorz Strzelczyk.

Organizatorami wydarzenia są Archidiecezja Krakowska i Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. Spotkanie otworzy kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski spotka się także z jego uczestnikami.


Zobacz FILM

Szczegółowe informacje na temat udziału oraz program znajdują się na stronie www.ccc.jestem.net.pl


Źródło: http://www.mogila.cystersi.pl/Znajdź w kalendarzu
Wykonany przez: JCal Pro Calendar 2

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER