Strona Główna
Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się!
Miesiąc
Miesiąc
Wykaz
Wykaz
Tydzień
Tydzień
Dzień
Dzień
Kategorie
Kategorie
Znajdź
Znajdź
get as iCal
get as iCal
Print
Print
Wydarzenie: 'Msza św. O Kanonizację Bł. Anieli Salawy U Ojców Franciszkanów' Print
  Centrum
Data: środa, 09 lipca 2014 - 16:30
Czas trwania: 1 godzina 30 minuty

Aniela Salawa należy do nielicznych polskich mistyczek. Urodziła się w Sieprawiu pod Krakowem w wielodzietnej wiejskiej rodzinie. Skończyła tylko dwie klasy szkoły podstawowej. W Krakowie pojawiła późną jesienią 1897 r. po zakończeniu prac polowych i odtąd przez 20 lat pracowała jako służąca.

W 1912 roku wstąpiła do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Po wybuchu I wojny, począwszy od grudnia 1914 r. kiedy władze zarządziły ewakuację Krakowa i państwo, u których pracowała wyjechali, zaczęła prowadzić działalność wśród rannych żołnierzy w lazaretach. Pomagała również dostarczając żywność, którą kupowała za własne pieniądze lub zbierała po domach.

Jedynym jej majątkiem była głęboka wiara, która rozwinęła się w mistyczną więź z Jezusem. Zostawiła po sobie „Dziennik” – kilkadziesiąt kart spisanych nieporadnie na polecenie spowiednika, świadectwo jej zażyłości z Bogiem oraz duchowych zmagań.

Potem przyszła wyniszczająca stopniowo choroba – stwardnienie rozsiane. Ostatnie lata życia spędziła w ciasnej, dusznej suterenie. Umarła w opuszczeniu, wśród wielkich cierpień, mając niecałe 41 lat.

Wkrótce zaczęto doznawać za jej przyczyną cudownych uzdrowień, które franciszkanie skrupulatnie rejestrowali. Dnia 13 maja 1949 r. odbyła się ekshumacja, a jej śmiertelne szczątki umieszczono w mensie ołtarza Kaplicy Męki Pańskiej Ojców Franciszkanów.

Zwolennikiem beatyfikacji Anieli Salawy był od samego początku Jan Paweł II. Już w 1975 r. ks. kard. Karol Wojtyła następująco motywował starania o beatyfikację: „Aniela Salawa posłuży za przykład silnej wiary, doskonałej zgodności z wolą Bożą, zwłaszcza w wypełnianiu obowiązków stanu, zupełnej uległości wobec Kościoła i jego zwierzchników oraz ustawicznej pracy, połączonej z wyjątkową pobożnością”. W roku 1991 ogłosił Anielę Salawę błogosławioną.

 

* * *


Msza św. w intencji kanonizacji bł. Anieli Salawy


zostanie odprawiona w sobotę, 9 lipca br. o godz. 16:30


w Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie
(Pl. Wszystkich Świętych 5).


ZAPRASZAMY ! Znajdź w kalendarzu
Wykonany przez: JCal Pro Calendar 2

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER