Strona Główna
Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się!
Miesiąc
Miesiąc
Wykaz
Wykaz
Tydzień
Tydzień
Dzień
Dzień
Kategorie
Kategorie
Znajdź
Znajdź
get as iCal
get as iCal
Print
Print
Wydarzenie: 'Wspomnienie św. Kingi' Print
  Centrum
Data: czwartek, 24 lipca 2014 - 00:00
Czas trwania: 1 godzina

We wspomnienie św. Kingi zapraszamy do nawiedzenia kaplicy Jej imienia, która znajduje się w Sanktuarium św. Jana Pawla II w Krakowie.

Wystrój tej niezwykłej kaplicy powstał w 2013 roku staraniem Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" oraz górników - rzeźbiarzy. Nie mogło bowiem zabraknąć w Centrum Jana Pawła II wspomnienia o św. Kindze - zgodnie z ideą Centrum, aby znalazły się w nim kaplice i wizerunki błogosławionych, i świętych wyniesionych na ołtarze przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Inspiracją zatem dla powstania kaplicy poświęconej świętej Kindze w tym miejscu był fakt, że Jan Paweł II kanonizował patronkę solnych górników w Starym Sączu 16 czerwca 1999 roku.

Najcenniejsze elementy wystroju wnętrza zostały wykonane z wielickiej soli. Centralne miejsce w ołtarzu głównym zajmuje figura św. Kingi, zaprojektowana i wyrzeźbiona przez Piotra Starowicza. Górnicy wykonali kopie sześciu płaskorzeźb, których oryginały znajdują się 101 metrów pod ziemią w kaplicy św. Kingi w wielickiej kopalni.

"Rzeź Niewiniątek", "Ucieczka do Egiptu" to dzieła Jana Banasia oraz Jacka Talapki, "Dwunastoletni Chrystus nauczający w świątyni" oraz "Wesele w Kanie Galilejskiej" wyrzeźbił Marek Stachura wraz z Michałem Aniołem, natomiast "Ostatnia Wieczerza" i "Niewierny Tomasz" wyszły spod dłuta Piotra Starowicza i Marka Janowskiego. W pracach nad wystrojem wnętrza kaplicy udział wzięli również górnicy: Karol Kobyłko, Mirosław Sikora, Marcin Piątek.


Folder - Trasa Pielgrzymkowa "Szczęść Boże"

 

Polecamy:

Homilia Ojca Świętego Jana Pawła II - kanonizacja św. Kingi - 16.06.1999 r.Znajdź w kalendarzu
Wykonany przez: JCal Pro Calendar 2

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER