Strona Główna
Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się!
Miesiąc
Miesiąc
Wykaz
Wykaz
Tydzień
Tydzień
Dzień
Dzień
Kategorie
Kategorie
Znajdź
Znajdź
get as iCal
get as iCal
Print
Print
Wydarzenie: 'Poświęcenie Kaplicy Loretańskiej' Print
  Centrum
Data: piątek, 20 maja 2016 - 17:00
Czas trwania: 2 godziny

W piątek 20 maja w naszym Sanktuarium rozpocznie się peregrynacja symboli ŚDM w Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystej Mszy św. o godz. 17.00 będzie przewodniczył Metropolita Krakowski. Natomiast o godz. 18.30 kard. Dziwisz poświęci Kaplicę Loretańską, która znajduje się w Kościele Relikwii.

Kaplica, która była wielkim pragnieniem J.E. kard. Stanisława Dziwisza, została zrealizowana dzięki dobrej woli i wkładowi Regionu Marche i Gmin ANCI Marche, jako wyraz wdzięczności wobec żołnierzy polskich, którzy razem z siłami alianckimi, wyzwolili Marche spod dyktatury nazistowskiej w 1944 r., a także dla upamiętnienia jedenastu podróży apostolskich, jakie św. Jan Paweł II zechciał odbyć do Marche.

Celem pięciu spośród tych jedenastu podróży było właśnie Loreto, miasto, strzegące od siedmiu wieków Dom, w którym Maryja wypowiedziała swoje «Tak”. Wszyscy dostrzegamy w zawołaniu «Totus Tuus» czułą i synowską miłość Papieża do Maryi, której zechciał zawierzyć każdy swój gest i każde swoje słowo. Nieprzypadkowo więc Loreto było miastem i sanktuarium najczęściej odwiedzanym przez Ojca Świętego podczas jego podróży apostolskich.

Podczas swojej pierwszej wizyty w Loreto w odległym 1979 r., wypowiedział następujące słowa: Przybyłem do Loreto by poznać i przygarnąć synów tego Regionu, moich braci i moje siostry z Marche, aby okazać szacunek dla ich cnót pracowitości, dobroci, spokoju, ale jeszcze bardziej dla ich wiary chrześcijańskiej, której dawali i wciąż dają świadectwo. Do wszystkich kieruję słowa mojego pozdrowienia i mojej czułości.

Od wielu lat pracujemy nad zrealizowaniem tej kaplicy i wierzymy, że udało nam się dojść momentu jej inauguracji właśnie w 2016 r. z dwóch powodów:

1. Opatrznościowej zbieżności z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia i 70-tą rocznicą wyzwolenia Marche – dwoma wydarzeniami, od których początek wzięły silne związki między władzami kościelnymi i świeckimi w Krakowie, które, za zgodą przez specjalnego komitetu, podejmującego jubileuszowe inicjatywy, stworzonego przez Region Marche, ANCI Marche i CEM, otrzymały pozwolenie na realizację kaplicy.

2. Opatrznościowej zbieżności z 31. ŚDM, który odbędzie się w Krakowie, 30 lat od pierwszego światowego spotkania młodych.

W tym kontekście, kaplica posiada także wymiar narodowy, jako że włoska młodzież, wybrała Matkę Bożą Loretańską i Krzyż z San Damiano jako symbole swojej młodzieńczej wiary.Znajdź w kalendarzu
Wykonany przez: JCal Pro Calendar 2

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER