Nauczanie
"Ku czemu zmierza człowiek?" - pytał Jan Paweł II z okazji 1500 rocznicy narodzin św. Benedykta. PDF Drukuj Email

Z okazji dzisiejszego liturgicznego święta św. Benedykta, patrona Europy, chcemy przypomnieć wizytę Papieża Jana Pawła II w Nursji. 23 marca 1980 r. Ojciec Święty przybył tam, by przewodniczyć uroczystościom z okazji 1500 lat od daty narodzin świętego Benedykta, wyznawcy Chrystusa i mnicha, zakonodawcy, patriarchy Zachodu, patrona Europy.

Więcej…
 
św. Jan Paweł II : "Miłosierny Samarytanin — to człowiek zdolny do daru z siebie samego".. PDF Drukuj Email

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie jest jedną z najbardziej znanych. Jej szczególne znaczenie wybrzmiewa w Roku Świętym Jubileuszu Miłosierdzia. Wśród wielu wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat przypowieści możemy odnaleźć także tę, zaczerpniętą z Listu Apostolskiego "Salvifici doloris" - o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia.

Więcej…
 
św. Jan Paweł II: "Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem" PDF Drukuj Email

Od początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II zachęcał do odmawiania różańca. W dniu 29 października 1978 roku mówił do wiernych: Różaniec „to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. [...] Oto bowiem na kanwie słów pozdrowienia anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa.

Więcej…
 
Święty Jan Paweł II: "Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”. PDF Drukuj Email

"Wspólna decyzja z sierpnia 1939 roku, podpis przedstawicieli niemieckiej Rzeszy i Związku Radzieckiego, skazujący na śmierć Polskę i inne państwa, nie był wydarzeniem bez precedensu. Powtórzyło się to, co zostało już raz zadekretowane między naszymi sąsiadami na Zachodzie i na Wschodzie przy końcu XVIII wieku. I co było podtrzymywane programowo aż do początków obecnego stulecia. Około połowy tego stulecia powtórzyła się ta sama decyzja zniszczenia i eksterminacji" - pisał w 1989 r. do Episkopatu Polski Jan Paweł II z okazji 50 rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej.

Więcej…
 
Święty Jan Paweł II: wierność normom liturgicznym jest świadectwem miłości Kościoła PDF Drukuj Email

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Piusa X, który przez swoje decyzje rozpoczął odnowę Liturgii chcemy przywołać także nauczanie świętego Jana Pawła II, który podczas swojego pontyfikatu realizował postanowienia Soboru Watykańskiego II. Papież Jan Paweł II w Liście Apostolskim "Vicesimus quintus annus" tak pisał o swoim poprzedniku: "Święty Pius X powołał specjalną Komisję, której zlecił reformę Liturgii, uważając, że jej realizacja będzie wymagała wielu lat; jednakże położył on pierwszy kamień pod tę budowlę, przywracając należne miejsce obchodom niedzieli i reformując Brewiarz Rzymski.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER