Strona Główna Jan Paweł II Szlaki papieskie Pierwszy w Polsce Wąwóz Papieski
Pierwszy w Polsce Wąwóz Papieski PDF Drukuj Email

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci Największego z rodu Polaków. 9 lipca 1978 r. Kardynał Wojtyła odprawił na polanie przed wejściem do wąwozu Mszę św. podczas oazowych Dni Skupienia Ruchu Światło – Życie. W 33. rocznicę tego wydarzenia, 21 sierpnia, o godz. 12:00 przy ołtarzu polowym w grocie u wejścia do wąwozu została odprawiona uroczysta Eucharystia, podczas której kapłani poświęcili  edukacyjno-przyrodnicze ścieżki papieskie.

Środki na powstanie wąwozu zostały wygospodarowane w ramach projektu "Kraina Śpiącego Wulkanu - II etap rozbudowy całorocznej stacji turystycznej w celu wzmocnienie rozwoju przemysłu czasu wolnego w Małopolsce” z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Otrzymała je stacja narciarska Czorsztyn-ski. Doroczną piosenką oazową był wówczas śpiew pt. „Zwiastunom z gór”, który został po raz pierwszy publicznie odśpiewany na pożegnanie Kardynała. On, wsiadając do samochodu, powiedział: „Ilekroć będziecie śpiewać tę piosenkę, zawołajcie mnie, a ja wam pomogę”. 8 czerwca 1979 r., Jan Paweł II na spotkaniu w Nowym Targu, po homilii, kiedy młodzież oazowa odśpiewała piosenkę „Zwiastunom z gór”, wyraźnie się wzruszył i powiedział: „Chcę wam przypomnieć, gdzieśmy tę piosenkę razem śpiewali. Było to na skarpie w Kluszkowcach i ufam, że mi ją jeszcze kiedyś zaśpiewacie w Rzymie”.

W dniu 19 sierpnia 2007 r. w ramach jubileuszu 700-lecia lokacji wioski w wąwozie skalnym poświęcono obelisk z Krzyżem i został otwarty szlak papieski biegnący z góry Lubań poprzez Wdżar do Czorsztyna. Fundacja Szlaki Papieskie ofiarowała sadzonkę dębu ku uczczeniu wielkiego pontyfikatu i kamień z Zakrzówka ze słynnego kamieniołomu „Solvay”, gdzie podczas okupacji pracował młody Karol Wojtyła.

Trasa ścieżki przebiega po wyrobisku dawnego kamieniołomu poczynając od miejsca zwanego ” Ołtarzem papieskim” a kończąc na szczycie góry Wdżar. Na trasie znajduje się 14 tablic przystankowych, na których umieszczono informacje przyrodniczo-historyczne wraz z fotografiami. Całą ścieżkę można przebyć w około 30 min.

Trasa ma długość około 600 m, a różnica w wysokości n.p.m. od pierwszego przystanku do szczytu wynosi w przybliżeniu 120 m.

 

pt / Kluszkowce

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER